Будуйте, але не у нас

Упродовж місяця у різних містах і селах Львівщини проводили громадські щодо будівництва сміттєпереробних заводів. Раніше ЛОДА оприлюднила список з 17 потенційних ділянок, де можуть бути збудовані такі заводи.
13 липня представник ЛОДА Назарій Романчук, за данимиУкрінформу, заявив журналістам, що кілька громад уже погодились розташувати на своїх землях заводи по глибинній переробці чи спалюванню сміття, хоча й відмовився назвати ці громади.
ZAXID.NET вирішив перевірити слова чиновника і з’ясував, що жодна з територіальних громад, де справді відбулись такі громадські слухання, не дала згоди на будівництво таких заводів. Нам вдалося знайти лише одне село, мешканці якого не висловили різкого протесту.
На карті червоним кольором позначені міста і села, де висловилися проти розміщення сміттєпереробних заводів; блакитним – де не заперечували; зеленим – ті, де громадські слухання не відбулися
Варто зауважити, що у ході неформальних дискусій (часто це навіть не були громадські слухання) селяни визнавали, що сміття потрібно утилізувати, і для цього необхідно будувати сміттєпереробні комплекси, проте, коли розмова доходила до конкретної ділянки в межах або поряд з тою чи іншою місцевою радою, то у більшості випадків представники громади старалися вишукати аргументи, чому вони не можуть підтримати розміщення такого підприємства саме на їхній території.
***
Сокальський район
20 червня у Сокальському районі відбулися зустрічі з громадами двох сіл, поблизу яких розглядають ділянки для розміщення сміттєпереробного заводу.
«Це не були громадські слухання. Це були зустрічі із мешканцями сіл, під час яких їм розповідали про те, що є три проекти щодо будівництва сміттєпереробного заводу. Ці зустрічі проводили представники департаменту розвитку та експлуатації ЖКГ, департаменту екології та природних ресурсів Львівської ОДА та представник одного з інвесторів», – повідомила ZAXID.NET перша заступниця голови Сокальської райдержадміністрації Ірина Задолинна.
За її словами, поблизу с. Сілець запропонована невелика ділянка, і під час зустрічі мешканці просто вислухали інформацію, яку їм викладали, при цьому у них гострих питань не виникнуло.
Тим часом у с. Романівка Тартаківської сільради, поблизу якої запропонували більшу ділянку, дискусія була більш насиченою.
«Громада не сприймає ідеї розміщення заводу поблизу їхнього села. Мешканців насторожило те, що сільський голова взяв на себе ініціативу (щодо проведення слухань – ред.), не порадившись при цьому із місцевими депутатами. Настороженість виникла через те, що сільський голова не допрацював, однак тепер люди є достатньо поінформовані», – пояснила Ірина Задолинна.
Кам’янка-Бузький район
Слухання у Незнанівській сільській раді відбулися 21 червня. Обговорювали можливість розміщення заводу поблизу с. Мазарня-Каранська. Презентацію місцевій громаді проводили представники департаменту розвитку та експлуатації ЖКГ та департаменту екології та природних ресурсів Львівської ОДА та один з потенційних інвесторів.
«Громада висловилася проти розміщення заводу. Ділянка, яку запропонували, – це чиста, незасмічена ділянка у лісі. Якщо б йшлося про завод на сміттєзвалищі, можливо, ми б ще не були так проти, а в чистому лісі – ні», – прокоментував ZAXID.NET голова Незнанівської сільради Юрій Мазур.
За його словами, головна причина відмови, – людська недовіра.
«Якби в Україні уже був збудований сміттєпереробний завод, і ми б знали, що він не забруднює довколишнє середовище, людей легше було б переконувати, а так люди не довіряють», – сказав Юрій Мазур.
Новий Розділ
22 червня слухання у Новороздільській міській раді, де завод пропонують зводити на території Новороздільського заводу складних мінеральних добрив не відбулися. Як повідомив міський голова Андрій Мелешко, захід не відбувся, оскільки люди не прийшли. Відтак вирішено спробувати провести слухання повторно 15 серпня.
Жовківський район
23 червня слухання відбулися у Воле-Висоцькій сільській раді. Для розміщення сміттєпереробного заводу тут запропонували використати земельну ділянку неподалік ветеринарно-санітарного заводу, який працює не на повну потужність, повідомила голова сільради Анна Скіп.
За її словами, після презентацій представників Львівської облдержадміністрації та одного з інвесторів, мешканці села висловилися проти розміщення сміттєпереробного комплексу.
«Ветсанзавод працює не в повну силу. Замість того, щоб переробляти, вони на своїй території складають рештки тваринного походження. Від цього утворюється і поширюється дуже неприємний запах. Люди у селі кажуть, що нам достатньо проблем із одним заводом, і другого не потрібно», – прокоментувала Анна Скіп.
У то й же день громадські слухання відбулися і в Потелицькій сільраді, під час яких розглядали можливість розміщення сміттєпереробного комплексу на сміттєзвалищі за межами с. Потеличі, куди також завозять сміття із м. Рава-Руська.
«У нас слухання відбувалися за регламентом. Було багато мешканців, депутати сільради, усі реєструвалися. Під час голосування більшість зареєстрованих висловилася про те, що у нас немає можливості розміщувати сміттєпереробний заводу», – повідомив ZAXID.NET сільський голова Потелич Ігор Товарянський. Завод пропонують зводити на землях сільради.
За його словами, мешканці с. Потеличі вважають, що довколишні території треба оберігати від негативного впливу промислового виробництва, оскільки поруч діє природоохоронна зона – заповідник «Равське Розточчя».
Радехівський район
26 червня слухання відбудуться у с. Поздимир, за межами якого пропонують збудувати завод. За словами сільського голови Петра Гвоздя, мешканці не погоджуються, щоб біля їхнього села зводили симіттєпереробний комплекс. Із 93 лише 7 утрималися під час голосування, інші були проти.
«Люди навіть не заглиблюються у це питання, кажуть «ні» і все. Люди не сприймають цієї ідеї, можливо, через проблеми Львова зі сміттям, можливо через загальну ситуацію в країні», – повідомив він.
Стрий
Громадські слухання у Стрийській міській раді, відповідно до графіку, розробленого ЛОДА, мали провести 27 червня. Однак вони не відбулися, повідомила ZAXID.NET начальниця загального відділу Стрийської міської ради Марія Лук’янюк.
«Пізніше з департаменту ЖКГ Львівської облдержадміністрації подзвонили і повідомили, що громадські слухання планують на 5 липня, але й тоді їх не було», – повідомила вона.
Причин, чому зустрічі з мешканцями не проводили, у Стрийській міській раді не назвали, лише зазначили, що сама міська рада таких слухань не організовувала. Варто зазначити, що для розміщення сміттєпереробного заводу понували ділянку на території діючого полігону твердих побутових відходів у межах Стрия.
Дрогобицький район
29 червня слухання відбулися у Броницькій сільраді, де завод пропонують зводити поблизу сміттєзвалища. Інвестор презентував технологічні та фінансові характеристики підприємства, а також часові рамки можливого будівництва підприємства.
Люди уважно вислухали презентацію, однак ідеї розміщення заводу не підтримали, повідомив сільський голова Григорій Демків.
«Люди тепер не вірять нікому, не вірять в обіцянки. Люди бояться, що врешті зведуть сміттєспалювальний завод, який буде забруднювати повітря. Тому й не підтримали», - сказав він.
Мостиський район
3 липня слухання мали відбутися у Липниківській сільраді, на території якої пропонують земельну ділянку у с. Добощівка.
«Слухань не проводили, бо на території Липниківської сільради немає, де розташовувати такий завод. Біля с. Липники є великий смітник, закладений ще у 1972 році. Це сміттєзвалище є перевантаженим і потребує закриття. Ми погодилися прийняти зі Львова 200 тонн сміття, а далі приймати сміття не буде можливості», – прокоментував ZAXID.NET голова Мостиської об’єднаної територіальної громади Сергій Сторожук.
Бродівський район
4 липня у Бродівській міській раді відбулися громадські слухання щодо будівництва сміттєперобного заводу на території Бродівського району, на яких представник потенційного інвестора, ТОВ «Вейст Менеджмент Системс», презентував технологічні та фінансові характеристики підприємства з утилізації ТПВ.
За інформацією міського голови Бродів Анатоля Белея, участь в обговоренні взяли представники міської та районної влади, депутати, громадські активісти, мешканці міста, представники політичних партій.
У ЛОДА повідомили, що громада Бродівщини у підсумку вирішила вислухати й двох інших інвесторів, які перемогли. Проте у Бродівській міськраді повідомили, що мешканці Бродівщини висловили незгоду з наміром будувати сміттєпереробний завод у їхньому районі.
«Мешканці Бродівщини висловилися категорично проти будівництва сміттєпереробного заводу на території району. Щоб думка людей змінилася, необхідно проводити більше просвітницької роботи», – заявив Анатолій Белей.
Жидачів
5 липня громадські слухання планували провести у м. Жидачеві. Однак, як повідомив міський голова Володимир Левко, вони не відбулися.
«Сталося непорозуміння. На території Жидачівського району немає ділянки, яка б могла бути придатною для розміщення сміттєпереробного заводу, тому ми не поводили громадських обговорень», – сказав він.
Володимир Левко додав, що письмово повідомив про це Жидачівську райадміністрацію та усно – представників департаменту ЖКГ Львівської облдержадміністрації.
Борислав
6 липня громадські слухання відбувалися у Бориславській міській раді, під час яких мали обговорювати можливість розміщення сміттєпереробного комплексу поблизу діючого сміттєзвалища в межах міста.
Презентацію щодо потреби і переваг створення підприємства з утилізації ТПВ на території Львівщині та відповідні пропозиції потенційних інвесторів мешканцям Борислава та місцевим депутатам проводили представники департаменту екології та департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської облдержадміністрації. Також були присутні представники ТОВ «Вейст Менеджмент Системс». Вони презентували перед громадою проект заводу з переробки ТПВ. Подали схематично розробки комплексу утилізації твердих побутових відходів у Львівській області: концепцію технологічної схеми підприємства, параметри роботи сортувальної лінії, схему сортування змішаних ТПВ, схему виробництва RDF-палива та можливі досягнуті результати.
«Пропозиція створити переробний завод на території сміттєзвалища у Бориславі зустріла негативну реакцію і мешканців, і особливо депутатів. У місті високий рівень загазованості, і люди остерігаються, що екологічна ситуація лише погіршиться», – повідомив ZAXID.NET начальник управління житлово-комунального господарства та енергозбереження Бориславської міськради Богдан Романів, який брав участь у слуханнях.
За його словами, було б бажано, щоб у Бориславсько-Дрогобицькому районі створили сміттєпереробний завод, який би утилізував сміття Дрогобича, Борислава, Стебника.
«У Бориславську міську раду звернулися представники Стебницького гірничо-хімічного підприємства «Полімінерал». Вони пропонують, щоб переробний завод розташували на території їхнього підприємства. Проте під час слухань у Бориславі були представники, які не мали повноважень, щоб точно відповідати на питання щодо зонування, і можливих місць розміщення такого заводу», – зазначив Богдан Романів, і додав, що у Стебнику такі слухання проводити не планувалося.
Турківський район
7 липня громадські слухання мали відбутися у Боринській сільраді Турківського району, під час яких мали обговорювати доцільність розташування сміттєпереробного комплексу на сміттєзвалищі в урочищі «Вільховата».
Однак, предметної дискусії не відбулося. До мешканців Борині не приїхали ні представники потенційних інвесторів, ні представники профільних департаментів Львівської облдержадміністрації.
«Людей зібралося багато, однак обговорення на ту тему, яка була заявлена, не було. Не було інвестора, тому не було кому предметно задавати питання, не було з ким дискутувати. Це була зустріч мешканців села із головою райадміністрації, під час якої ми обговорили низку питань, зокрема й щодо функціонування сміттєзвалища в урочищі «Вільховата», – повідомив ZAXID.NET голова Турківської райадміністрації Олександр Лабецький.
За його словами, сміттєзвалище фактично розташоване на горі, вершині вододільного хребта, з якої беруть початок дві річки.
«Це було не мудре рішення радянської влади влаштувати тут сміттєзвалище. Зараз воно є перевантаженим. Мешканці сіл Мельничного та Борині відчувають незручності через сміттєзвалище, і настійливо просять, щоб із Турки не продовжували звозити сюди сміття. Зараз ми маємо 1 млн грн на рекультивацію цього сміттєзвалища. Із міським головою Трки досягли домовленості, що міська рада буде шукати ділянку для нового сміттєзвалища, натомість селяни погодилися, що ще якийсь час сміття звозитимуть на сміттєзвалище в урочищі», – повідомив він.
На думку Олександра Лабецького, потенційні інвестори не приїхали до Борині, бо тут не достатньо сміття для переробки у промислових масштабах, а возити його із віддалених міст є економічно не вигідно.
Перемишлянський район
10 липня громадські слухання відбувалися у Борщівській сільраді Перемишлянського району. Обговорювали можливість розміщення заводу на території існуючого сміттєзвалища, розташованого у безпосередній близькості до Перемишлян.
За інформацією Львівської ОДА, земельна ділянка на території цього району розглядається як одна з ділянок під розміщення комплексу з утилізації твердих побутових відходів.
Під час слухань представники профільних департаментів Львівської облдержадміністрації презентували технологічні та фінансові характеристики підприємства з утилізації ТПВ, а також ознайомили жителів з перевагами будівництва сміттєпереробного заводу.
Однак мешканці сіл Коросне, Борщів вважають, що розміщувати сміттєпереробний завод на згадуваній ділянці не можливо.
«Завод тут не може бути розміщений. Для заводу необхідна земельна ділянка площею не менше 7 га, а діюче сміттєзвалище розташоване на ділянці площею 1,7 га, і є в безпосередній близькості до Перемишлян. Розширювати сміттєзвалище не можливо», – прокоментував голова Перемишлянської райадміністрації Володимир Танчин.
Зазначимо, що земельна ділянка на території цього району розглядається як одна з ділянок під розміщення комплексу з утилізації твердих побутових відходів.
Старосамбірський район
11 липня слухання відбудуться у Стрільбицькій сільраді, на території якої розглядають земельну ділянку для будівництва сміттєпереробного заводу. На зібрання прийшло понад 100 мешканців с. Стрільбичі. Презентацію проводили представники Львівської облдержадміністрації та райдерадміністрації, повідомив ZAXID.NET керівник прес-служби Старосамбірської райдержадміністрації Ігор Бегей.
За його словами, представники влади інформували громаду про проекти з розміщення сміттєпереробних заводів в області, проте мешканці на громадських слуханнях проголосували проти розміщення на території їхньої сільради такого заводу.
Яворівський район
13 липня слухання проводили у Залузькій сільраді Яворівського району. Для участі у слуханнях приїхали представники Львівської облдержадміністрації та прийшло багато місцевих активістів, однак вони швидко завершилися.
«Коли люди почули, що завод пропонується розмістити на землях колищнього ДГХП «Сірка» за межами с. Новий Яр, то просто встали і вийшли, вони не захотіли це слухати», – повідомив ZAXID.NET голова Яворівської райадміністрації Орест Хлян.
За його словами, цю ділянку раніше розглядали для облаштування нового сміттєвого полігону із будівництвом сміттєпереробного заводу, проте науково-експертна комісія на чолі з Ігорем Юхновським визнала ділянку не придатною для цих потреб.
«Я думаю, ми маємо прийти до того, що на території кожного району має бути створене хоча б невелике сміттєпереробне підприємство. Люди усвідомлюють таку потребу, і категорично не відмовляються від цього. Однак нам запропонували ділянку, яка мала резонанс, і він ще надто свіжий, щоб говорити про це зараз», – додав Орест Хлян.
***
Нагадаємо, у конкурсі з будівництва сміттєпереробного заводу на території Львівщини переможцями визнали три компанії: «ІЕК» (Інвестиційно-екологічна компанія), ТОВ «Вейст Менеджмент Системс» та ТОВ «Глассворк технолоджі». На конкурс спочатку було винесено дві земельні ділянки: у селі Брониця у Дрогобицькому районі, та на території колишнього ДГХП «Сірки» у Миколаївському районі. Пізніше ЛОДА оголосила про 17 ділянок, де можуть бути збудовані сміттєпереробні заводи.
https://zaxid.net/buduyte_ale_ne_u_nas_n1431356

Немає коментарів:

Дописати коментар

МСЗ - помойка на небе (Greenpeace) - відео