Керівництво Полтавської ОДА планує збудувати сміттєпереробний завод у Полтавському субрегіоні. Переробка відходів вирішить кілька питань. По-перше, проблему зі стихійним сміттєзвалищем у Макухівці. По-друге, зменшить використання природних ресурсів. Вони добуватимуться (наприклад біо-паливо) зі сміття. Європейський досвід доводить екологічність та безпечність таких підприємств.
До полтавського субрегіону входять п’ять районів: Полтавський, Машівський, Новосанжарський, Карлівський та Полтава. Зараз сміття комунальники звозять до Полтавського району у Макухівку. Полігон сміття став екологічно небезпечним та аварійним не тільки для жителів району, а й всієї області. Тому сміттєпереробний завод необхідний для усунення екологічної катастрофи.
Міфи і реалії сміттєпереробного заводу у Полтавському районі
Головний міф про сміттєпереробний завод — начебто його небезпечність для населення. Переробка сміття має кілька технологій. І всі вони безпечні, якщо дотримуватися сучасних норм переробки та утилізації. Уже зараз можна переробляти навіть 100% сміття. Такі заводи ніяк не шкодять навколишньому середовищу та населенню. Цьому приклад — завод у центрі Мюнхена.
Якщо після переробки є залишок сміття до 10%, то його захоронюють на полігоні. Сам полігон — це територія невеликою картою. Вона покривається спеціальною плівкою та облаштовується спостережними колодязями. Це технічні споруди, через які спостерігають, щоб сміття не завдало шкоди навколишньому середовищу.
На Макухівському сміттєзвалищі, наприклад, захисної плівки немає. Там є спостереження, але воно не відповідає вимогам Законодавства. Деякі фахівці стверджують, що Макухівське сміттєзвалище можна переробити, але на це підуть приблизно 5 років. А якщо відтягувати, ситуація з екологією в області погіршиться ще більше, та й на утилізацію сміття знадобиться більше часу.
Зараз на Макухівському сміттєзвалищі під шарами сміття знаходиться метан. Цей газ є основною складовою природнього газу. Він є вибухонебезпечним, тому дуже шкідливий для здоров’я жителів області.
Досвід європейських країн
Швеція
Шведське місто Уппсала третє за розмірами у цій країні. Тут знаходиться сміттєпереробний завод, який працює вже 10 років. Відстань від Уппсали до столиці — всього 70 км. Цей завод забезпечує не тільки переробку сміття, а й подачу електроенергії та газу у майже дві третини потреб міста. На сміттєпереробному заводі працює 200 місцевих жителів.
Завод розміщений на околиці міста, проте не за межами. Поруч з ним знаходяться торгівельний центр та замок XVІ століття.
Австрія
У Відні знаходиться сміттєспалювальний завод Шпітеллау. Будівля розмальована та яскрава, тому привертає туристів. Часто на сміттєспалювальний завод влаштовують екскурсії. Тому він дуже популярний.
Загалом на заводі працюють 3,5 тис. працівників. З понеділка по п’ятницю вони збирають сміття у мільйонному місті. Після спалювання сміття отриману енергію використовують для підігріву води і отримання тепла. Такими «відходами» гріють більше 60 тис. житлових будинків, а це 4 400 споживачів.
Шлаки, які отримують після спалювання, застосовують у будівництві. А очищена вода спускається у канал Дунаю.
Немає коментарів:
Дописати коментар