Чи вплине сміттєпереробний комплекс на довкілля: 7 головних тез із екологічної експертизи. 7 головних тез із екологічної експертизи


Чи вплине сміттєпереробний комплекс у Львові на довкілля
Как передает Zaxid.net, У п'ятницю, 25 січня, у Львові відбудуться громадські слухання щодо оцінки впливу на довкілля (ОВД) майбутнього сміттєпереробного комплексу. Це обов’язкова процедура перед початком будівництва подібного об'єкта. Для того, щоб зрозуміти, чи впливатиме він на екологію міста, упродовж минулого року експерти Інституту проектування «Комфортбуд» з залученням спеціалізованої експертної організації вивчали технологію цього об’єкту.
Нагадаємо, за два роки у місті збудують перший в Україні сучасний сміттєпереробний завод із європейською технологією механіко-біологічної переробки відходів. Також у місті впровадять нову систему поводження з відходами, яка передбачатиме сортування сухого та вологого сміття, вторинної сировини та облаштування окремих майданчиків для збору електроніки, великогабаритного і будівельного сміття. Це комплексний підхід, який має вирішити проблему із сміттям у Львові.
ZAXID.NET пропонує короткий витяг основних показників екологічної експертизи, які за тиждень львів’янам презентують на громадських слуханнях.
Єдині застереження щодо впливу на довкілля стосуються викидів метану в атмосферне повітря та шуму від роботи обладнання комплексу та руху автотранспорту. Однак їхній вплив на навколишнє середовище буде або мізерним, або ж в межах українських та європейських екологічних норм – йдеться у звіті.
Шумове навантаження
Звісно, обладнання, яке працюватиме на заводі створюване шум, як і на будь-якому іншому підприємстві. Його спричинятиме робота спеціальних сепараторних барабанів та інших пристроїв, які оброблятимуть відходи. Джерелом такого шуму стане каміння, скло чи інші тверді предмети. Однак у звіті одразу ж зауважують, це відбуватиметься безпосередньо всередині заводу. Все обладнання та устаткування буде розташовано в будівлі із шумоізоляцією. Крім того, обладнання буде відповідати вимогам ЄС щодо рівнів шуму.
Обладнання буде відповідати вимогам ЄС щодо рівнів шуму
Для того, щоб визначити рівень шуму, експерти зробили імітаційне моделювання для оцінки ситуації. Результати моделювання показують, що не буде надмірного рівня шуму в найближчих до комплексу житлових масивах. «Сумарна дія фонового шуму і шуму від комплексу на межі житлових зон буде нижчою від нормативних порогів та рекомендацій для денного періоду. До того ж вночі комплекс не працюватиме», - кажуть фахівці.
Шумовий вплив на найближчі будинки буде нижчим від 45 дБ. Для прикладу, плач дитини – 80дБ. «Для оцінки фактичного впливу планованої діяльності (з урахуванням фонового шумового навантаження від інших підприємств) було проведено заміри фактичного шумового навантаження в денний час. За результатами проведених вимірювань, - перевищень максимального та еквівалентного рівню шуму на межі житлової забудови не виявлено», - йдеться у звіті.
Вплив на повітря
У звіті ОВД показник гранично допустимого забруднення атмосферного повітря визначається як допустимий та безпечний.
«Вклад у фонове забруднення атмосфери від викидів інших забруднюючих речовин відсутній, відповідно можливість виникнення ризику їх дії на здоров’я населення відсутня. Планова діяльність оцінюється як прийнятна», - йдеться у документі.
Оксиди азоту та вуглецю оксид – головні речовини, які будуть утворюватися в результаті діяльності заводу. Однак далеко не усі вони потраплятимуть у повітря. «Біофільтр буде видаляти викиди шкідливих газів або газів із неприємним запахом. Проект комплексу допомагає зменшити ці викиди через додавання притоку повітря з дна установки, що обмежує ризик нестачі O2, яка призводить до бродіння органічних відходів», - йдеться у документі.
Утворення біогазу. Клімат та мікроклімат
На заводі буде здійснюватися компостування органіки, через що утворюватиметься біогаз.
«Частина органічних відходів буде зібрана та відправлена на компостування при: постійній температурі, регульованій вологості, частому перемішуванню та перекиданню компостних валків. Ці заходи дозволять заводу здійснювати свою діяльність з мінімальними викидами», - йдеться у документі.
Частина органічних відходів буде зібрана та відправлена на компостування
За даними звіту, технологічне обладнання, що передбачається у проекті буде сучасним, та убезпечиться від усіх потенційно можливих впливів та зводить до мінімуму екологічні ризики планованої діяльності, резюмують фахівці, які проводили ОВД. Крім того, правильно вироблений готовий компост не буде нагріватися і не створюватиме неприємний запах.
«Можна зробити висновок щодо відсутності ризику для здоров'я людей, що живуть навколо ділянки, завдяки запропонованим проектним рішенням», - зазначають експерти.
Рослини та тварини
На території поблизу вулиці Пластової, де будуватимуть завод, є лише типові рослини для промислових зон, а головними представниками фауни є гризуни.
«Проект може чинити потенційний вплив на річку Полтва, оскільки забруднення може позначитися на іхтіофауні. Проте цей вплив вважається низьким, оскільки річка вже перебуває в поганому стані через зміни річкового русла, спад рівня підземних вод та забруднення води», - йдеться у документі.
Вплив на грунти та водне середовище
Експерти у звіті ОВД говорять, що майбутній сміттєперробний комплекс на Знесінні матиме незначний вплив на грунти та водні об’єкти.
«У технологічному процесі буде утворюватися фільтрат із зони зберігання, установки біосушіння та біофільтра. Усі ці рідини та воду збиратимуть та використовуватимуть повторно для зволоження компосту. У випадку якихось форс-мажорів, відпрацьовану воду перекачуватимуть до каналізаційних очисних споруд «Львівводоканалу», які розташовані поруч», - пояснено у звіті.
Тим часом інфільтрат і конденсат, що будуть утворюватися під час біологічної обробки відходів, збиратимуться під трубопровідною системою, встановленою в бетоні під тунелями. Кожен тунель матиме власний дренаж, з'єднаний з основною дренажною системою. Тунелі для виготовлення компосту оснастять системою зволоження.
Навіть дощова вода збиратиметься в підземні резервуари і не контактуватиме з відходами на заводі. Попередньо вся вода з дощового колектора проходитиме через спеціальний сепаратор, де відбудеться її додаткове очищення. А інфільтрат, який утворюватиметься в процесі сортування і сушки ТПВ окремою системою каналізаційної мережі буде збиратися в інші підземні резервуари призначені суто для цього процесу. Їх зроблять із монолітного бетону з посиленою системою гідроізоляції.
Процес сортування сміття
Зібрану дощову воду і інфільтрат використовуватимуть для технологічних потреб при процесі компостування/біосушки відходів в біотунелях. Усі збірники будуть герметичними. А водовідведення та побутові стічні води на території комплексу будуть збиратися за допомогою каналів та спрямовуватися до каналізаційних очисних споруд міста.
«Діяльність об’єкту не призведе до змін геологічного середовища, сформованого рельєфу і ландшафту на прилеглій території. Всі потенційні забрудники, через характер проекту, локалізовані в рамках процесу обробки, спланованого так, щоб забезпечити зберігання різних стоків у водонепроникних резервуарах», - йдеться у документі.
Запах
Часто від мешканців можна почути закиди, що від комплексу смердітиме. Проте, ті, хто бував на схожих сміттєпереробних комплексах у Польщі змогли переконатися, що це не так. Запах, звісно, є, однак він цілком прийнятний.
Тим часом, експерти, які провели оцінку впливу на довкілля резюмують, що діючими українськими нормативними документами не визначено жодних конкретних регуляторних порогів стосовно пахучих викидів. Завдяки співпраці з французькими консультантами Egis фахівці мали змогу ознайомитись з європейською методикою визначення запаху. У звіті присутня карта розсіювання запаху від комплексу: усі показники є досить низькими і не перевищують допустимі значення. А якщо порівнювати із показниками, якими керуються у інших країнах ЄС (досвід Німеччини, Австрії), концентрація запаху у Львові буде нижче нормативного значення. Відповідно, викиди запаху із заводу не повинні створювати дискомфорту.
Токсичні речовини
За даними звіту, у будівництві та подальшій роботі сміттєпереробного заводу небезпечні та отруйні речовини не будуть використовуватись. А будівельні відходи передаватимуться спеціалізованим організаціям для утилізації.
Довідка:
Процедура ОВД спрямована на попередження та запобігання шкоді довкіллю, забезпечення екологічної безпеки і охорони довкілля. Дослідження, які провели фахівці, грунтуються на новому законі, прийнятому 18 грудня 2017 «Про оцінку впливу на довкілля», який впроваджує нову європейську модель процедури оцінки впливу на довкілля (ОВД) замість екологічної експертизи. При виконанні ОВД враховувались національні та міжнародні вимоги щодо будівництва та експлуатації таких об’єктів.
Источник: http://zaxid.net
http://lenta.lviv.ua/society/2019/01/24/180333.html

Немає коментарів:

Дописати коментар

МСЗ - помойка на небе (Greenpeace) - відео