Ставлення людства до навколишнього середовища є актуальним як ніколи. Щороку кожен з нас продукує близько 300 кг сміття, з яких лише 15 кг йде на переробку. Тому сортування відходів – це вже не тренд, а необхідність. А екозвички стоять на рівні із звичкою чистити зуби чи робити ранкову зарядку.
На сьогодні економічна система в багатьох країнах працює за принципом: "візьми–вироби–викинь", але світ вже потребує іншого підходу – "візьми–вироби–перероби". І деякі країни слідують саме другому принципу. Наприклад, у Німеччині на переробку відправляється 66% відходів, в Швейцарії – 60%, у Словенії та Бельгії – 54%. А у Швеції на полігонах опиняється лише 4% відходів. Решта – 96% – або переробляється для повторного використання, або спалюється. Та зі спалення Швеція також знайшла спосіб отримувати користь: на спеціальних підприємствах таким чином нагрівають воду, яка потім обігріває будівлі. Крім того, частину отриманої енергії використовують для вироблення електрики. Для цих цілей Швеція навіть імпортує сміття з-за кордону, за що їй доплачують інші країни.
В Україні ситуація не надто оптимістична. За рейтингом забруднення навколишнього середовища 2019 року ми посіли 46 місце зі 109 країн, що входять до рейтингу, а рік тому українці займали 42 місце. Це і не дивно, бо в Україні 94% відходів не переробляється. Ми мамо лише 893 пункти збору відходів, чверть яких знаходить в столиці країни. А загальна площа звалищ сміття дорівнює території Данії! Хоча такі цифри не є втішними, але все більше людей сортує відходи вдома, здає їх на переробку та дбає про навколишнє середовище.
Для когось це вже перетворилось на стиль життя. Як?
Валентин Радченко почав сортувати у 15 років, вже цілий рік він сортує відходи і вчить цьому інших. Усе почалось з того, що він разом з однодумцями створив на базі ліцею, де навчається, команду екоактивістів "GREENvillage", до яких залучив вчителів та учнів навчального закладу. Як лідер екогрупи, Валентин сам почав сортувати, а сім’я та друзі підхопили ініціативу хлопця і тепер займаються цим разом. Процес сортування відходів вже став звичним явищем у житті, що Валентин вже навіть не помічає його, робить це механічно.
Хлопець настільки захопився екологічним способом життя, що через бажання боротися за екологічно чисте середовище своєї громади, Валентин разом з командою від школи у складі двох учнів, вчителя та директора подав анкету на участь у проєкті "Zero Waste School", який реалізовує Klitschko Foundation спільно з Coca-Cola Foundation і пройшов! Зараз вони проходить навчання на проєкті, щоб після цього реалізувати власний екопроєкт, а деякі екоініціативи впроваджуються вже! Під час карантину команда провела свій власний онлайн-курс "Свідомий сортувальник".
А що ми можемо зробити, аби якомога більше людей дізнались і усвідомили шкоду від викинутою обабіч пляшки чи шкоду від відходів, які постійно нагромаджуються на сміттєзвалищах?
На проєкті "Zero Waste School" знайомимо учасників з нашими екогероями, які на власному прикладі пояснюють важливість екосвідомого життя.
Павучиха Поля, одна з наших п’яти героїв, вчить молодь і громади піклуватися про довкілля. На власному прикладі Поля пояснює наслідки від не сортованих відходів і вчить як правильно сортувати. Коротко про це – в анімації:
Якщо ви екосвідома людина, то поширте цю анімацію серед своїх друзів, колег, сусідів, розкажи про важливість сортування у своїх соціальних мережах. Що більше людей знатимуть про важливість сортування відходів, то більше долучатимуться до команди тих, кому не байдуже навколишнє середовище і важливо після себе залишити чисту планету для життя.
Автор – Софія Тарасюк.
Немає коментарів:
Дописати коментар