Інвестори зацікавились... сміттям Калуського району

2012.11.25

Юлія Баліцька, журналіст | Коментарів: 0 | Переглядів: 145

Калуській РДА надіслала пропозицію про співпрацю компанія "Ековерде". Йдеться про нову схему переробки твердих побутових відходів із Калуського району. Не зважаючи на те, що більшість із депутатів районної ради почули про проект вперше, вони все-таки ризикнули підтримати питання "Про згоду на передачу у концесію послуг, пов'язаних із поводженням твердих побутових відходів".

Компанія "Ековерде" вже має досвід реалізації систем збору і переробки побутових відходів у країнах Західної Європи: Швейцарії, Бельгії. Наразі ж серйозно задумалася про розширення діяльності на теренах Східної Європи. Найперші заводи із переробки сміття планують збудувати у Молдові. Що стосується України, то великий завод із утилізації запропоновано збудувати у Бучачі Тернопільської області. Кілька менших, для сортування сміття, — у Західній Україні. На Прикарпатті програму поводження з твердими побутовими відходами запропонували Рогатинському і Калуському районам.
— Пропозиція про співпрацю надійшла у вигляді листа на ім'я голови Калуської РДА. У ній, зокрема, йшлося про те, що 22 серпня на засіданні комітету Європейського фонду розвитку та інвестицій Східної Європи "EDIFEE" було розглянуто планування бюджету і розподілу ресурсів для проведення проектів в Івано-Франківській області. На засіданні комітету були присутні організації "EDIFEE" — представник ради директорів, та "Ментор груп холдінгс" — виконавчого апарату фінансування проекту. Будо прийняте рішення надати фінансову підтримку для проекту "під ключ", який буде розроблений у співробітництві із "Ментор груп холднгз" у Калуському районі, — зазначив заступник голови Калуської РДА Лоранд Засядьвовк. — У листі зазначається, щоб ми розглянули необхідну потребу Калуського району у наданні такого комплексного рішення на управління твердими побутовими відходами. Насамперед, хочу заспокоїти, що на території нашого району планується тільки первинна переробка, але не спалювання сміття. А для глибокої переробки буде побудований завод на Тернопільщині. Умова така: структура, яку інвестори планують залучити до участі у програмі, повинна бути приватною. І гроші які вкладаються — не бюджетні.
Структурою, яка зголосилася займатися на теренах району роботою з твердими побутовими відходами, є ТзОВ "Промтехінвест". За словами директора товариства, депутата районної ради Василя Мельника, наразі йдеться тільки про те, щоб стати учасником конкурсу, де буде визначений переможець, що зможе працювати із відходами у рамках програми. Тільки для того, щоб отримати акредитацію на участь у конкурсі, компанія, як наголосив Василь Мельник, заплатила 25 тис. євро. Проте, інвестиційна програма компанії "Ековерде" передбачає повне фінансування приватних компаній, що працюють у регіоні без будь-яких гарантій місцевих органів влади, але з правом одержання концесії на збирання і переробку твердих побутових відходів. Саме питання про дозвіл на передачу у концесію послуг поводження із твердими побутовими відходами і винесли на розгляд сесії районної ради. Проте, депутатам навіть перед початком пленарного засідання не роздали проекту рішення. Тому здогадуватися, про що конкретно йдеться, довелося по ходу розгляду питання.
— Програма передбачає будівництво заводу з первинної переробки твердих побутових відходів. Передбачено, що сміття сортується, тюкується, запаковується. Ніякого нагромадження для подальшої переробки сміття. Сміття возитимуть для глибинної утилізації у Бучач, де передбачено будівництво заводу для глибинної переробки сміття, — каже Василь Мельник. — Готуючи програму, я вивчав досвід фірми "Аве", яка працює на Коломийщині, Косівському і Городенківському районах. Вони збирають відходи по дворах. У кожному дворі встановлений ящик за рахунок фірми. Вартість ящика —  370 гривень. Раз на тиждень людина мусить виставити контейнер із відходами біля свого двору. Тоді виїжджає спеціальна машина, забирає сміття. Вартість таких послуг там становить у межах 28-и гривень із двору за місяць. Однак, 15 гривень за кубометр фірма мусить сплачувати за те, щоб сміття прийняли на сміттєзвалище. 
Ймовірно, що, працюючи у рамках програми "Ековерде", у Калуському районі вартість послуг може бути нижчою. Адже сміття не здаватимуть на полігон, а везтимуть на переробку на завод. За гарантію визначено концесію на поводження з твердими побутовими відходами терміном на 25 років. Тобто, фірма, яка звела завод, і, фактично, профінансувала облаштування системи збору і первинної переробки побутових відходів, хоче мати гарантію, що ніхто, окрім неї, впродовж часу, на який визначена концесія, не зможе збирати побутові відходи. На їхній переробці компанія планує повернути вкладені гроші. Після цього всі ресурси, надані інвестором, перейдуть у власність фірми, яка займатиметься переробкою відходів.
Система, на перший погляд, вигідна всім суб'єктам. У мешканців району забиратимуть сміття. У сільських голів, на яких покладена функція поводження з ТПВ, відпаде величезний пласт роботи. А компанія, яка займатиметься вивозом сміття, отримає не тільки прибуток, але і, після завершення терміну концесії, налагоджену систему, у яку, при цьому, майже нічого не вкладе. Крім того, за інформацією, наведеною у регіональній цільовій програмі поводження із ТПВ в області до 2016 року, торік Калущина захоронила на полігонах найменше відходів серед районів і міст області — усього 943 кубометри сміття. І — не тому, що виробляє найменше сміття. А — тому, що люди, ймовірно, вишуковують усілякі альтернативні методи, куди подіти сміття, оскільки власного полігону у районі — немає. Натомість, потенційні виконавці робіт зі збирання і первинної переробки сміття наголошують, що полігони, де здійснюватиметься первинна переробка відходів, можуть бути облаштовані на ділянках між Голинем і Кадобною, а також — у Войнилові.
Перед голосуванням у депутатів залишилося два питання: чи змушуватимуть селян укладати угоду на вивіз ТПВ примусово, і — чи будуть передбачені певні пільги для тих людей, які повністю не зможуть оплачувати вивіз сміття. Проте, поки що обидва запитання  залишилися без відповіді. Обговорити їх планують уже після того, як визначиться переможець, інвестиційної програми.
— Своїм рішенням ніяких зобов'язань ні перед ким не беремо. Ми даємо дозвіл на те, щоб (ТзОВ "Промтехнівест") взяв участь у конкурсі. Я не бачу тут нічого страшного і вважаю, що ми це рішення повинні прийняти, — налаштував депутатів перед голосуванням голова райради Василь Дзундза.
Тому депутати таке рішення — підтримали. Тож, проект у Калуському районі посунеться після того, як відбудеться конкурс на право участі у програмі, і вирішиться чи стане його переможцем підприємство, яке очолює депутат районної ради.

http://vikna.if.ua/news/category/ecology/2012/11/25/10967/view

Немає коментарів:

Дописати коментар

МСЗ - помойка на небе (Greenpeace) - відео