На Львівщині побудують сім сміттєпереробних заводів, – Синютка

ZIK

ZIK

Вже відомо, що три із семи сміттєпереробних заводів інвестиційно-екологічна компанія «ІЕК» зведе у Червонограді, Стрию та Дрогобичі. Водночас, щодо решти фабрик ще проводитимуть конкурси.

Про це йдеться в екологічному проекті «Вижити в Україні» з ведучим і солістом етно-хаос гурту «ДахаБраха» Марком Галаневичем.

Трагедія Грибовицького сміттєзвалища

Грибовицьке звалище існує понад півстоліття і є третім за розміром у Європі. Упродовж останніх двадцяти років майже кожен міський голова Львова обіцяє вирішити його проблему і збудувати переробний завод. Нещодавно екологічна ситуація Грибович ускладнилась, бо через тріщину у дамбі стався витік токсичних речовин.

Майже два роки тому, 28 травня, звалище спалахнуло. Його гасили протягом трьох днів. Однак стався страшний обвал, який поховав трьох рятувальників. Тіло четвертого – еколога – досі не знайшли.  Після трагедії звалище, звісно ж, закрили. Проте переробний завод не побудували, а львівське сміття почало мандрувати країною.

Трагедія Грибович сколихнула всю Україну. Тому чиновники від 1 січня 2018 року, у Законі України «Про відходи» встановили заборону на захоронення не перероблених побутових відходів. Водночас українців зобов'язали сортувати сміття. Втім, аби закон мав сенс, треба контролювати цей процес.

Реакція Львівської обласної ради на сміттєву проблему

В кінці 2017 року сесія Львівської  обласної ради затвердила програму поводження з твердими побутовими відходами. Так, на Львівщині хочуть облаштувати сім переробних заводів, каже голова ОДА Олег Синютка.

«Три проекти вже можна реалізувати, решта чекає конкурсу. Наразі заводи зведуть у містах Червонограді, Стрию, Дрогобичі. Будівництво спонсоруватимуть інвестори і екологічний фонд обласного бюджету», – каже очільник ОДА Олег Синютка.

Інвестиційно-екологічна компанія «ІЕК» збудує завод з термічної переробки сміття, який зможе приймати 115 тисяч тонн відходів щороку, а це щонайменше третина сміття зі Львова. Компанія хоче збудувати переробний комплекс у Дрогобицькому районі за два з половиною роки.

Ще одна із таких ліній буде у Самборі. Роман Затверський, директор самбірського комунального підприємства, каже, що зараз десять гектарів землі використовують тільки на тридцять відсотків. Необхідно збудувати сортувальні лінії, які прийматимуть сміття з навколишніх сіл. Про третю лінію за гроші іноземців наразі подробиць нема.

Міська влада Львова відмовляла багатьом інвесторам у будівництві заводу

До слова, за минулих десять років до Львова зголошувались безліч інвесторів. Але міська влада не знаходила  з ними спільної мови, спихаючи все на невигідні умови. Однак громадський діяч Ігор Муравський вважає, що все через «чорні» гроші.

«На сміттєзвалищі працювало приблизно триста людей. Вони сортувати папір, плівку, пластик, кольорові метали. Вони мали до тридцяти п’яти тисяч у місяць», – розповідає активіст Ігор Муравський.

Голова всеукраїнської ліги екологів Тетяна Тімочко також переконана, що правильно сортувати сміття підприємцям не вигідно.

«Власник полігону незацікавлений у сортуванні сміття. Адже чим більше йому відходів привезуть, тим більше грошей отримає. Справа у розміщенні на якомога ширшій площі», – пояснює голова всеукраїнської ліги екологів Тетяна Тімочко.

«Офіційно в Україні приблизно п’ять тисяч полігонів. Однак я не беру до уваги несанкціоновані звалища сміття – їм нема ліку. За статистикою, лише два відсотки відходів переробляють», – додає екологиня  міжнародної благодійної організації «Екологія – право- людина» Алла Войціховська.

Крім того, Міністерство регіонального розвитку будівництва та житло-комунального господарства України зазначає:

«Збирання та контроль побутових відходів є повноваженням місцевих державних адміністрацій та органів  місцевого самоврядування», – йдеться у листі від міністерства.

Також  міністерство додає статистику: «Щороку в Україні утворюється майже 50 мільйонів метрів кубічних побутових відходів, які захоронюють на площі понад дев’ять гектарів. 822 населених пункти сортують відходи. Лише двадцять мають сміттєсортувальні лінії, ще  стільки ж будують сміттєсортувальні комплекси».

https://www.youtube.com/watch?v=QDm8qgZuGbs#action=share
https://zik.ua/news/2018/04/16/na_lvivshchyni_pobuduyut_sim_smittiepererobnyh_zavodiv__synyutka_1305681

Немає коментарів:

Дописати коментар

МСЗ - помойка на небе (Greenpeace) - відео