ЛУЦЬКИМ СМІТТЄЗВАЛИЩЕМ ЗАЦІКАВИЛОСЯ ПІДПРИЄМСТВО З КИЄВА

10 Грудня 2014

 

Здійснювати дегазацію відходів та полігонів, що у селі Брище, хоче столичне підприємство.

Про це йшлося під час засідання постійної комісії Луцької міської ради з питань житлово-комунального господарства, екології, транспорту та енергозбереження 10 грудня.

Депутати розглянули питання про внесення змін до статуту КП «Луцькспецкомунтранс».

Як повідомив директор департаменту ЖКГ Луцької міської ради Іван Кубіцький, питання про внесення змін до статуту підприємства виникло тому, що нині на полігоні, що у селі Брище, будується сортувальна лінія та новий полігон. Оскільки з відсортованими відходами доведеться якимось чином поводитися, а в статуті зовсім не передбачене поводження з відходами (роздільне збирання, обробка тощо), нові види робіт потрібно прописати в статуті.

Водночас, пропонований пункт статуту, що передбачає безплатну передачу, обмін, передачу в оренду засобів виробництва та інших матеріальних цінностей не отримав підтримки членів комісії. Як пояснив Іван Кубіцький, коли запрацює сортувальна лінія, можливо, доведеться створити дочірнє підприємство при «Луцькспецкомунтрансі», окрему юридичну особу. З його слів, київське підприємство повідомило, що хоче відбирати газ на полігоні, що у селі Брище (здійснювати дегазацію полігону). Воно пропонує створити підприємство, що займалося б дегазацією. Передбачається, що йому передадуть відходи, які є на полігоні.

Втім, на думку депутатів, безплатно передавати підприємству з Києва засоби виробництва не варто. Директор департаменту ЖКГ зауважив, що передача засобів не зможе відбутися без рішення сесії міської ради.

Заступник Луцького міського голови Лариса Соколовська зауважила, що наразі у міському бюджеті є 11 мільйонів гривень для будівництва полігону та сортувальної лінії, однак лише на першу чергу полігону потрібно 17 мільйонів гривень. Наступного року, з її слів, закінчується термін експлуатації полігону твердих побутових відходів, тож можливий варіант створення спільного або дочірнього підприємства, однак це потрібно спочатку зафіксувати в статуті.

У підсумку, депутати підтримали внесення лише частини пропонованих пунктів до статуту комунального підприємства «Луцькспецкомунтранс» (виключивши з переліку пункти про безплатну передачу майна, реалізацію товарів та послуг за цінами, які підприємство встановлює самостійно, або на договірних засадах).

http://www.volynnews.com/news/economics/lutskym-smittyezvalyshchem-zatsikavylysia-pidpryyemstvo-z-kyyeva/

 

Збирають сміття, щоб... продати

На сміттєвому полігоні поблизу Рівного почали купувати непотріб.

Приватний підприємець Анатолій Стратюк облаштував при в'їзді на звалище пункт прийому вторинної сировини — склобою, пляшок, пластикових ящиків, макулатури, консервних банок та поліетиленової плівки. Щодня збирачі непотребу, які приносять повні мішки, заробляють щонайменше по 100 гривень.

 — Ми відкрилися на початку жовтня. Поставили два вагончики, де збирачі можуть перевдягнутися й погрітися. Вивісили прейскурант, по чому купуємо сировину. Люди приходять щодня вранці і працюють, доки не стемніє. Усе зібране важимо і платимо їм готівкою, потім мішки з вторсировиною на переробку вивозимо з полігону самі, — розповідає Анатолій Стратюк. — Збором сміття займаються як рівняни, так і мешканці навколишніх сіл. Добираються на полігон маршрутками або велосипедами.

http://www.rivnepost.rv.ua/lenta_msgshow.php?id=55649

 

Німці збудують сміттєпереробний завод на Волині

24 Жовтня 2014 p.

 

Невдовзі у Волинській області з'явиться сучасний сміттєпереробний завод, який працюватиме за найновішими європейськими технологіями. Місцева влада вже підписала відповідний меморандум з німецькою компанією.

Німецькі інвестори готові збудувати на Волині сучасний сміттєпереробний завод, який працюватиме за найновішими європейськими технологіями, безпечними для здоров'я людей і навколишнього середовища. Голова Волинської облдержадміністрації вже підписав з німецькою компанією Меморандум про співпрацю щодо втілення проекту «Нововолинський Екотехнопарк». Про це повідомляє прес-служба Волинської ОДА.

Згідно з повідомленням, Екотехнопарк із сміття вироблятиме бензин, солярку, бітум, а також холод для холодильних установок та теплоенергію. Завод перероблятиме 25 тис. тонн побутових відходів у рік.

Будівництво заводу планують розпочати уже наступного року. «Втілення такого проекту дасть можливість створити до 40 робочих місць. Німецька компанія бере на себе фінансування, а від обласної влади просить лише сприяння та підтримки. Вони також готові реалізувати такий проект і в Луцьку як пілотний» - підкреслюється у повідомленні.

Як повідомляла «Україна Комунальна» раніше, у Волинській області реалізуються різні механізми для максимальної економії газу. Як результат, за два останні місяці області вдалося заощадити 500 тис. куб. м «блакитного» палива.

Катерина Ляшевська

http://jkg-portal.com.ua/ua/publication/one/nmc-zbudujut-smttepererobnij-zavod-na-volin-39601

 

На Черкащині невдовзі може з’явитися сміттєпереробний завод

На Черкащині

Черкаська влада розпочала перемовини стосовно будівництва на території області сміттєпереробного заводу.

З цією метою голова облдержадміністрації Юрій Ткаченко провів зустріч із виконавчим директором міжнародної компанії OAK Utility Solutions and Development, яка має центральний офіс у Бахрейні, Гаретом Робертом Брауном.

- За словами губернатора Черкащина, нині на території області є понад 400 полігонів для сміття. - Власне, у всьому світі є безліч прикладів, коли його переробляють на газ та електроенергію й таким чином використовується для потреб муніципалітету.

Такий завод, каже інвестор, у разі введення в експлуатацію зможе переробляти 450-500 тонн сміття на добу. Уже з нього далі виготовлятиме синтетичний газ для різноманітних генераторів та золу.

Переконують: це буде стовідсоткова переробка з нульовим викидом на звалище.

Тож у разі, коли обидві сторони дійдуть домовленостей, сміттєпереробний завод збудують упродовж 12-18 місяців. У його будівництво планують вкласти близько 80 мільйонів доларів інвестицій.

Поки що місцем для його зведення розглядають три міста - Черкаси, Умань та Смілу, утім, не виключають й інші. Усе, чого інвестори очікують від влади, - це зобов'язання постачати сміття в задекларованому обсязі та дозвіл на його переробку.

Закріпити свої наміри в майбутньому хочуть підписанням відповідного договору.

http://blagoustriy.info/news/740/show/

 

На Виноградівщині за 11 тис грн ліквідували стихійне сміттєзвалище

Роботи з ліквідації стихійного сміттєзвалища виконувались силами Виноградівського міжрайонного управління водного господарства на підставі відповідного договору, йдеться на сайті установи.

На Виноградівщині за 11 тис грн ліквідували стихійне сміттєзвалище Між Виноградівським міжрайонним управлінням водного господарства  та  сільською радою села Неветленфолу Виноградівського району з метою покращення екологічного стану прилеглої території укладено договір на виконання робіт з ліквідації стихійного сміттєзвалища.
Договірна ціна укладеного договору 11 135 грн. Загальний об’єм виконаних робіт складає 980м3.
Територія сміттєзвалища до та підчас проведення робіт


Територія сміттєзвалища після проведення робіт
http://zakarpattya.net.ua/News/130163-Na-Vynohradivshchyni-za-11-tys-hrn-likviduvaly-stykhiine-smittiezvalyshche

22 миллиона мобильных телефонов выбрасывают казахстанцы ежегодно

0

Электронные отходы в Казахстане составляют 3,43 миллиона тонн ежегодно, и этот показатель постоянно растет, передает корреспондент Tengrinews.kz. Такие данные на конференции EcoTech в Алматы озвучила ведущий эксперт проекта "Программа развития ООН" Салтанат Баешова.

По данным эксперта, наиболее часто сменяемой техникой являются мобильные телефоны. При этом их оборот в 2014 году составил 22 миллиона штук, или 2300 тонн. Специалист отметила, что, по данным социологического опроса относительно утилизации электронных отходов, 44 процента населения хранит неиспользуемые телефоны дома, остальные выбрасывают их на свалку или продают.

Национальный эксперт ПРООН Юлия Душкина добавила, что объем обращения электронных отходов в Казахстане составляет 20 килограммов на душу населения. Она отметила, что практически вся техника содержит опасные компоненты - кадмий, сурьму, свинец, ртуть и другие вещества, отравляющие почву, воду и загрязняющие атмосферу в результате горения мусорных свалок. При этом, по данным опроса, 64 процента населения готовы сдавать электронику в специализированные центры.

Эксперты предлагают создать новые предприятия по переработке и утилизации электронных отходов во всех регионах Казахстана. По данным ПРООН, в Казахстане таких заводов 10 - большинство из них расположены в Алматы и Алматинской области, остальная часть в Астане, Карагандинской области и Атырау. Также специалисты считают, что в стране необходимо усилить контроль над этой проблемой и ужесточить требования по обращению электронных отходов.

Как известно, в Казахстане электронные отходы будут утилизироваться согласно министерскому проекту. Об этом ранее заявил Нурлан Каппаров, занимавший должность министра охраны окружающей среды и водных ресурсов до реорганизации правительства. Министр рассказал, что в рамках проекта планируется разработка схемы сбора и утилизации электроники, установка экобоксов для старых мобильных телефонов в местах продажи техники.

Автор: Дмитрий Хегайhttps://twitter.com/#!/DKhegaihttp://vk.com/wecankickasshttp://www.facebook.com/#!/profile.php?id=100002564987892

Подробнее:
http://tengrinews.kz/kazakhstan_news/22-milliona-mobilnyih-telefonov-vyibrasyivayut-kazahstantsyi-ejegodno-261921/

Любое использование материалов допускается только при наличии гиперссылки на Tengrinews.kz

 

Британцы начали производить электроэнергию в магазинах

10 сентября 2014
 
Чтобы доказать, что отходы могут приносить весомую пользу, Sainsbury"s store стал первым магазином, который полностью покрывает свои потребности в электроэнергии за счет отходов
 
Как сообщает газета "Нафтопродукты", магазин Sainsbury"s store из города Кэннок, графства Уэст-Мидлендс на западе Англии намерен отключиться от национальной электрической сети в пользу электроэнергии, создаваемой с помощью анаэробного дигерирования пищевых отходов.
 
Эту технологию супермаркет разработал совместно с Biffa, компанией по переработке отходов.
 
На сегодняшний день супермаркеты Sainsbury"s крупнейшая розничная сеть в Великобритании, которая производит электроэнергию для питания 2500 домов ежегодно.
 
Пищевые отходы со всех супермаркетов этой розничной сети Великобритании отправляются на электростанцию Biffa в город Кэннок, и превращаются в био-метан, который затем используется для производства электроэнергии. Теперь, благодаря недавно установленному 1,5 километровому кабелю, который соединяет электростанцию с ближайшим супермаркетом Sainsbury"s, магазин сможет использовать свою собственную электроэнергию.
 
"Мы очень рады стать первым бизнесом, который использует эту технологию, позволяющую нашему магазину получать всю необходимую электроэнергию от пищевых отходов", говорит Пол Кру (Paul Crewe), руководитель отдела устойчивых технологий сети Sainsbury"s.
 
"Наша сеть не отправляет абсолютно никакие отходы на свалку, мы всегда ищем новые способы повторного использования и утилизации", — говорит он.
 
Также Пол Кру рассказал, что все общие отходы из магазинов либо перерабатывают, либо превращают в топливо. В основном, излишки пищи, направляются партнерам компании для обеспечения нуждающихся через системы благотворительных продовольственных фондов или другие инициативы. Те остатки, которые не могут быть использованы, перерабатываются в корм для животных для фермеров или используются для получения электроэнергии.
 
Банановые отходы из магазина Prescot Road store в Ливерпуле отправляются в Ноусли Сафари Парк для корма обезьян.
 
Такая система переработки отходов не только полезна для окружающей среды, но и согласно заявлениям от Sainsbury"s, является финансово обоснованной, учитывая стоимость сбора, сортировки и отправки отходов на свалку.
 
Для планирования этого проекта компании потребовалось два года. По мнению руководителей, точная копия этого проекта может не быть такой выгодной для других крупных розничных продавцов, но общая схема, несомненно, финансово привлекательна.



Источник: 
http://energo.delo.ua/energo-inter-experience/britancy-nachali-proizvodit-elektroenergiju-v-magazinah-277681/?supdated_new=1410487595 © delo.ua

В Днепропетровске тестируют уникальную установку, перерабатывающую любой мусор в дизтопливо (ФОТО)

3 Сентябрь

Сегодня в Днепропетровске приступили к монтажу и наладке уникального оборудования, созданного одним из активистов движения ЭКОДНЕПР, Артемом Мадатовым.

Эта установка способна перерабатывать любой мусор, в том числе тот, который до сих пор считался не перерабатываемым: пластиковые пакеты любого вида, скотч, одноразовая пластиковая посуда, пенопласт, и даже канистры от любых нефтепродуктов, например, автомобильного масла. Разложение отходов настолько глубокое, что все составляющие углеводородов возвращаются к первичному состоянию.

Производительность первой очереди - 5 тонн в сутки.

После запуска проекта в сентябре этого года аналогичные установки могут начать появляться не только в Днепропетровске, но и в области и по всей Украине. Таким образом, мусор, который сейчас перевозчики отправляют на свалку, может утилизироваться и становиться топливом.
Подробнее об уникальной разработке читайте в скором времени на //DNEPR.INFO.

//DNEPR.INFO

http://dnepr.info/news/region/681767-v-dnepropetrovske-testirujut-unikalnuju-ustanovku-pererabatyvajushhuju-ljuboj-musor-v-diztoplivo-foto

 

19 предметов, которые не стоит выбрасывать в мусорное ведро


Батарейки В батарейках — даже в использованных — полно вредных химикатов, которые могут проникнуть в грунтовые воды и привести к серьезным проблемам с окружающей средой и здоровьем. Отнесите перезаряжаемые аккумуляторы в ближайший пункт приема. А если батарейки щелочные? Тогда лучше «сбросить» их на ближайшей свалке опасных бытовых отходов.
14.08.2014 г.
Когда что-то выходит из строя или просто становится бесполезным, мы с готовностью выбрасываем это в мусорное ведро. Но многие из нас не осознают, что некоторая часть подобных вещей относится к категории «опасные бытовые отходы», а это значит, что просто выбрасывать их рискованно. А еще есть предметы, которые вроде бы можно переработать, но вы не уверены, как именно, и они тоже оказываются в мусорке. Но если вы готовы заботиться об окружающей среде и разумно относиться к своим бытовым отходам, то вот вам список из 19-ти предметов, которые не стоит просто выбрасывать в мусорное ведро, и инструкция, как с этим мусором поступать.
Источник:

Хорваты предлагают Херсону построить мусороперерабатывающий завод за 10-13 млн. евро

26.07.2014

25 июля в Херсон приехали представители хорватской компании «Tehnix», занимающейся строительством заводов по переработке ТБО по специальной технологии

 

Херсонским чиновникам и депутатам директор представительства «Tehnix» в Киеве Степан Микулчич предложил построить в городе мусороперерабатывающий завод за 10-13 млн. евро.

 

Для стран, где еще не внедрили сортировку мусора, как рассказал Микулчич, придумана технология, которая и перерабатывает несортированные отходы.

 

«Наша технология обеспечивает переработку ТБО 100%. Нет остатка, нет свалки», - рассказал директор представительства «Tehnix» в Киеве. Более того, Микулчич заверил: старую свалку тоже можно переработать.

 

По его словам, в Европе компания построила 56 заводов. В Украине сейчас заключены 4 контракта, но еще не решены вопросы с финансированием.

 

Мощности заводов «Tehnix» - от 5 до 40 тонн переработки в час. Благодаря его строительству появится около 100 рабочих мест. Соорудить завод могут от 4 до 10 месяцев. Ориентировочная площадь, необходимая под предприятие, от 1,5 до 4 га.

 

Как рассказал директор представительства «Tehnix», благодаря строительству подобного завода достигается как экологический – нет выбросов и загрязнения, да и предприятие может находиться недалеко от жилых домов, так и экономический эффект – от реализации того же компоста, полученного от переработки органики.

 

Подобные заводы в Европе окупаются меньше, чем за год. В Боснии, Сербии, Румынии – от 2 до 7 лет. Все зависит от мощностей. Окупаемость завода в Украине специалисты «Tehnix» пока сказать не могут – еще не рассчитывали.

 

Единственное «но» в работе такого предприятия: по словам Микулчича, то, что не является твердыми бытовыми отходами – тот же строительный мусор (бетон, плитка, те же унитазы) – завод не переработает.

 

Самый важный вопрос, интересующий херсонскую сторону, - деньги, то есть стоимость завода. По словам Микулчича, все зависит от мощностей, однако постройка мусоросжигательного завода обойдется дороже.

 

Итак, по приблизительным подсчетам директора киевского представительства «Tehnix», стоимость завода обойдется «между 10 и 13 млн. евро».

 

Херсонские чиновники не сказали хорватской стороне да, но и не сказали нет. Они завалили представителя «Tehnix» вопросами, которые, как выразился зам мэра Виктор Иванушкин,  «рождены в том положении, когда у вас есть завод, но у нас нет на него денег, но есть свалка».

 

В итоге на совещании решили – предложенная технология ожиданиям соответствует. В мэрии будут определяться, какова Херсону необходима мощность, оборудование, попробуют составить предварительную смету, привязать завод к местности. А еще думать, где бы найти инвестора.  

 

А думать и искать надо быстрее, ведь срок эксплуатации херсонского полигона ТБО подходит к концу. Использовать его можно только до 2017 года.

 

Ирина Домащенко

- See more at: http://www.t.ks.ua/horvaty-predlagayut-hersonu-postroit-musoropererabatyvayushchiy-zavod-za-10-13-mln-evro#sthash.TO5RBpGe.dpuf

 

Удастся ли в Украине реализовать раздельный сбор мусора?

В развитых странах уже давно практикуют раздельный сбор мусора. Какие же перспективы такой практики в Украине, и реально ли это вообще?

По словам Дениса Павловского, координатора проектов по химической безопасности ВЭОО «МАМА-86», раздельный сбор мусора не является прибыльным для Украины прежде всего из-за неразвитости рынка сбыта вторичного сырья.
«Если, например, в Австрии, Германии и других странах ЕС ТБО делятся на семь-восемь фракций, - говорит эксперт, - то для Украины лучшим будет вариант разделения ТБО на две фракции: сухую (стекло, бумага, металл, пластик) и влагу (остатки пищевых продуктов, древесные отходы и растительные остатки). В стране нужно создать действенную инфраструктуру обращения с ТБО от их раздельного сбора к переработке и сбыту вторичного сырья (пластика, металла, бумаги, резины и т.д.), а это требует привлечения заинтересованного бизнеса, создания благоприятных инвестиционных условий и проведения информационно-просветительских кампаний для населения».
По данным статистики, обращение с ТБО в Украине еще очень далеко от европейских стандартов. Так, в Украине за 2012 г. было образовано около 13 млн тонн ТБО (или 59 млн м куб.). Около 94% этих отходов было размещено на 6,7 тыс. свалках и полигонах общей площадью более 10 тыс. га, остальные - переработаны или сожжены. В европейских странах аналогичный показатель составляет более 65% (сравните с 4% в Украине).

Печальным фактом остается и то, что государство не только не способствует развитию раздельного сбора мусора, но и часто подавляет в зародыше эту практику. Так, по информации пресс-службы Генеральной прокуратуры Украины, в 2013 году чиновники Львовского горсовета присвоили 2 млн гривен, которые были выделены на утилизацию ТБО в городе. В этом же году аналогичные случаи произошли в Запорожской, Донецкой, Винницкой, Волынской и Херсонской областях.
Кроме государственных средств, которые могут быть вызывающе «потрачены» не по назначению, есть еще деньги, взимаемые с населения за вывоз мусора, которые также могут быть использованы нецелевым образом.
«Деньги от населения получают коммунальные предприятия, которые распределяют средства между перевозчиками мусора выиграли тендер, - рассказывает Денис Павловский. - Перевозчики за эти средства обслуживают транспорт, компенсируют логистические расходы и рассчитываются с владельцами полигонов по захоронению мусора. В результате использования средств по такой схеме, мы имеем 5% (334 ед.) перегруженных свалок, 13% (878 ед.) полигонов, которые не соответствуют нормам экологической безопасности и миллионные долги перевозчиков перед владельцами полигонов».

По мнению экспертов, для создания эффективной сферы обращения с ТБО и избежания хищения средств, коммунальное предприятие должно быть единственным оператором, иметь собственную технику для перевозки ТБО и полигоны. Это позволит не только создать условия для эффективной переработки ТБО, но и сформировать прозрачность использования средств.

Говоря о перспективах раздельного сбора мусора в Украине, нельзя обойти решение проблемы влажной (органической) фракции. В Германии отходы органического происхождения компостируются и используются как удобрение для растений, как сырье для гидролизного процесса, в результате которого получают биогаз или твердое топливо для биокотла. В странах ЕС существуют примеры замены в производственных процессах угля и газа на биогаз или твердое топливо, 2 тонны которого в промышленности заменяют 1 тыс.м куб. природного газа.
Но, по словам Дениса Павловского, это довольно трудоемкий процесс, ведь для того, чтобы отходы были скомпостованы, нужно около трех-четырех недель. К тому же, переработка органических отходов в электроэнергию и газ не является прибыльным процессом. Тариф на зеленую энергетику в Украине очень низкий, его необходимо повышать.
Практика раздельного сбора мусора в Украине могла бы реализоваться, если бы она была комплексной, но для этого мало изменений только в теории. По мнению Дениса Павловского, в сфере обращения с ТБО должен работать принцип «загрязнитель платит». «Производители реализуют потребителям продукцию по цене, которая состоит не только из стоимости изделия, но и из стоимости его упаковки, поэтому они должны платить оператору за утилизацию тары и упаковки, - утверждает эксперт. - Если говорить об отходах электронного и электрического оборудования (бытовая техника, компьютеры, мониторы, телефоны и т.д.) и отработанные батарейки, которые являются опасными отходами в составе ТБО, здесь должен работать принцип расширения ответственности производителя, по которому производитель или импортер несут полную финансовую ответственность за утилизацию этого типа отходов».
По материалам портала «Великая Эпоха»

http://pik.ua/news/url/udastsja_li_v_ukraine_realizovat_razdelnyj_sbor_musora

 

Кому довірити генеральне прибирання на Закарпатті?

·         написав:  Василь Горват

hМимоволі стаєш фаталістом, коли намагаєшся знайти в Україні, зокрема й на Закарпатті, хоч один позитивний приклад ефективної переробки сміття. Немає жодного! Достатньо переглянути сторінки ЗМІ, як зауважуєш, що оптимістичні заголовки стосуються виключно майбутнього часу — «Буде зроблено», «Буде створено», «Буде перероблено»… Наголошую, мова йде саме про переробку, а не вивезення й захоронення сміття!

УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ. МРІЇ НЕ ЗБУВАЮТЬСЯ


Така важлива сфера, як переробка твердих відходів, уже багато років залишається на рівні проектів, хоч всілякі фонди, інвестиційні програми жертвують великі гроші на поширення новітнього досвіду на наших теренах. Відтак відбувається спалах ініціатив. Зокрема, вже звучали обіцянки будівництва сміттєпереробних заводів у Києві, Сумах, Харкові, Вінниці, Чернівцях, Полтаві, Тернополі, Кіровограді, Хмельницькому та Дніпропетровську.

Десь уже навіть було затверджено техніко-економічні обґрунтування будівництва сміттєпереробних заводів, десь оголошені конкурси для інвесторів, але далі цього справа поки що не пішла.

«ЕКОВЕРДЕ». ПЕРШ НІЖ ПРИЙТИ НА ЗАКАРПАТТЯ


У згаданому переліку перебуває ще один проект, який віднедавна стосується й Закарпатської області. Представники румунської програми управління відходами «Ековерде» запропонували місцевим радам Рогатинського та Калуського районів сусідньої з нами Івано-Франківської області інвестиційну програму з переробки ТПВ на умовах концесії. При цьому передбачається, що на території цих районів ТПВ будуть проходити тільки первинну переробку (сортування, тюкування), а для глибинної переробки відправлятимуться на завод у м.Бучач Тернопільської області. Однак на подібну інформацію відразу відреагував міський голова Бучача, мовляв, вона не відповідає дійсності.

З його слів, у Бучачі справді планується будівництво сміттєсортувального (підкреслюю, сміттєсортувального, а не сміттєпереробного) заводу без права спалювання і захоронення відходів. Він має працювати виключно на відходах, які будуть надходити з Бучацького району, що обумовлено в концесійному договорі, який на даний момент є чинним, і жодна зі сторін не має права його змінювати в односторонньому порядку. Тому якщо компанія «Ековерде» завозитиме в Бучач сміття з інших районів, міська рада погрожує концесійний договір розірвати, а отже, завод у цьому містечку на Тернопільщині будуватися не буде. Зважаючи на це, зрозуміло, чому в Калуші досі не реалізовано нашумілий проект від «Ековерде». Але це не зупинило ініціаторів проекту, і вони вирішили зацікавити сміттєпереробкою закарпатців…

БАГАТО «!» І ЩЕ БІЛЬШЕ «?»


Спочатку представник зацікавлених структур звернувся до депутатів Тячівської районної ради. Сама ідея, звичайно, припала до вподоби народним обранцям. У грудні 2013 року вже навіть була визначена фірма, яка безпосередньо займеться будівництвом сміттєпереробного заводу.

А через кілька місяців презентація проекту відбулася вже в Хусті й Хустському районі, де звернулися до депутатського корпусу з аналогічними пропозиціями про співпрацю, оскільки «найближчим часом», прозвучали запевнення, будуватиметься завод з утилізації ТПВ на Тячівщині, куди звозитимуть відходи з чотирьох районів – Хустського, Виноградівського, Міжгірського та Тячівського. (Цікаво, чи знають про ці задуми місцеві громади?).

Проте чим більше безхмарних перспектив описували автори проекту, тим настирливіше нагадували про себе всі аналогічні задуми в Україні, а також невтілені ідеї на Закарпатті. Скажімо, сміттєпереробний завод планувався у селі Яноші, де місцева громада під це навіть виграла євросоюзівський грант на чималу суму. Проте планам не судилося здійснитися. А ще раніше за участі австрійських інвесторів за таку ж справу бралася виноградівська районна рада. Були вкладені серйозні кошти в проектування, Київ виділив майже півмільйона для розбудови полігона з утилізації, а в перспективі й переробки сміття. Але навіть цей найбільш реалістичний проект спіткнувся на громадському обговоренні. Місцеві мешканці поставили своє вето на нього, після чого невикористані сотні тисяч гривень повернулися в столицю.

Тож калуський проект від «Ековерде» вже не перший, який пропагується в Україні. На його презентації, до речі, побував генеральний директор «АВЕ Виноградів» Адальберт Жидик. Вивозом та утилізацією сміття очолювана ним фірма займається майже десять років. Ситуацію в цій галузі він, мабуть, знає краще за інших, оскільки знайомий не лише з теорією, але й практикою в організації збору сміття.

— Чесно кажучи, — каже пан Адальберт, — під час презентації виникло чимало запитань. Особливо, коли у виступі зазвучали слова про десятки мільйонів євро на будівництво кожного із семи сміттєпереробних заводів. Викликали сумніви й орієнтовні ціни за послуги населенню. Даруйте, але вивезення відходів ніяк не може коштувати лише 4 чи навіть 10 гривень на місяць. Це буде надзбитково для підприємства. Є й питання до концесійних умов. Виходить, що підприємство матиме виняткове право працювати в регіоні без допущення конкурентів. Цікаво, як це узгоджується з антимонопольним законодавством?

Разом з тим, у ході презентації так і не було з'ясовано, де закладено хоча б фундамент одного з дев'яти обіцяних сміттєпереробних підприємств? Скільки коштів реально пішло на виконання проекту? Чи має калуське підприємство базу й досвід, що викликає довір'я у виконанні масштабного проекту? Ствердної відповіді на ці та інші запитання ніхто не дає.

Єдине, що не викликає заперечень, – європейський метод сміттєпереробки потрібно впроваджувати. Але робити це слід фахово, зі знанням справи та врахуванням рівня екологічної культури.

Василь ГОРВАТ, газета «Новини Закарпаття»



Источник: http://goloskarpat.info/zakarpattya/39079-komu-doviriti-generalne-pribirannya-na-zakarpatti.html#ixzz33RmFYZrm

НА ВОЛИНІ БУДУТЬ РОБИТИ БЕНЗИН ЗІ СМІТТЯ

З кінця минулого року представники німецької компанії «ІНСІЛ» активно працюють з керівництвом шахтарського міста стосовно побудови заводу з переробки побутових відходів під назвою «Нововолинський Екотехнопарк». Про це повідомили у Нововолинській міській раді.

Питання діяльності майбутнього спільного українсько-німецького підприємства обговорили депутати міської ради на останній сесії. Зараз напрацьовуються варіанти щодо підбору земельної ділянки, працює робоча група з формування статутних документів.

Минулого тижня під час засідання громадської ради при Нововолинському міськвиконкомі відбулася чергова презентація цього проекту, в якій взяли участь депутати, директор німецької компанії Клаус-Хенінг Бек, партнери інвестиційної компанії «Базальт», голова правління «Українська некомерційна енергетична агенція» Сергій Кошарук, керівники шахтарського міста. Менеджер компанії «ІНСІЛ»Олександр Приходько мультимедійними засобами дохідливо і популярно представив проект, згідно з яким в майбутньому завод перероблятиме 25 тисяч тонн відходів у рік.

Найсучасніше підприємство, аналогів якому нема в Україні, з сміття вироблятиме бензин, солярку, бітум, а також холод для холодильних установок. У разі встановлення відповідного обладнання можна буде виробляти електроенергію. У перспективі також передбачено використання відходів міських очисних споруд водоканалу. Нововолинський міський голова Віктор Сапожніков наголосив, що шахтарське місто зацікавлене в якнайшвидшому запровадженні цієї новації й сприятиме тому, аби проект був втілений у передбачені найкоротші терміни – 18 місяців.

http://www.volynnews.com/news/society/na-volyni-budut-robyty-benzyn-zi-smittia/

 

На Київщині замість полігонів для сміття збудують заводи

·        

У столиці та Київській області більше не створюватимуться полігони для захоронення твердих побутових відходів.

Про це у вівторок на брифінгу заявив голова Київміськдержадміністрації Володимир Бондаренко, передає кореспондент Укрінформу.

«На засіданні у міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ Володимира Гройсмана було прийнято рішення більше не створювати жодного полігону ні в Києві, ні в області», - сказав Бондаренко.

За його словами, вже запроектовані і на сьогодні «допрацьовуються останні штрихи» з будівництва 8 сміттєпереробних заводів навколо Києва. «У наших планах, щоб усе сміття, яке утворюється в Київському регіоні, перероблялося на цих підприємствах», - додав голова КМДА.

Бондаренко також зауважив, що все сміття зі столичних кладовищ вивезуть вже після поминальних днів. «Ми спеціально не вивозили сміття з кладовищ до поминальних днів. І почнемо його вивозити в плановому порядку вже після них», - сказав він.


http://www.ukrinform.ua/ukr/news/na_kiiivshchini_zamist_poligoniv_dlya_smittya_zbuduyut_zavodi_1933862

 

Нерухомість: у Рівному будуватимуть новий завод?

Завод з утилізації люмінесцентних ламп, елементів живлення, фільтрів для автомобілів і машинних мастил планує побудувати у Рівному ТОВ «Всеукраїнська екологічна компанія». Є в цій справі один, але важливий нюанс: керівники підприємства «забули» запитати думку мешканців міста щодо такого сусідства.

 

- Ми хочемо тут нейтралізовувати кислоти, які утворюються в автомобільних акумуляторах. Обладнання для цього уже придбали, але ще не привезли до Рівного. Воно виготовлено у місті Шостка Сумської області. Маємо на обладнання усі необхідні документи та висновки санепідемстанції. Працюватиме воно на дизельному пальному та на відпрацьованому машинному мастилі, - каже Артем Остапюк, заступник директора ТОВ "Всеукраїнська екологічна компанія".

Хороша справа може обернутися бідою для городян. Адже завод збираються будувати в межах міста, точніше, у районі Тинного, на вулиці Авіаторів. Для цього планують реконструювати приміщення колишніх складів для зберігання мінеральних добрив, що належали ТОВ «Плодорозсадник», пише газета "7 днів"

Це викликає серйозне занепокоєння у місцевих мешканців. Адже поява поряд з їхніми будинками об'єкта утилізації небезпечних відходів – серйозний привід для роздумів. У будь-якому разі він не має зводитися без погодження із громадою.

Депутатська комісія налаштована вимагати від влади проведення реальних громадських слухань за участі жителів міста, які живуть поблизу місця будівництва небезпечного підприємства.

– Виконання цього проекту має здійснюватися відповідно до вимог Державних будівельних норм України, обов'язковим пунктом яких є громадські слухання, – погоджується з депутатами начальник відділу екології управління еконо­міки Рівного Валентина Веремко. – Об'єкти, які можуть справити негативний вплив на довкілля, проходять цей етап у першу чергу. Відпо­відно до чинного законодавства керівники підприємства мають не пізніше ніж за 30 днів до моменту проведення слухань повідомити про цю подію населення через засоби масової інформації, інтернет, розміщуючи оголошення у громадських місцях тощо. Всі зауваження та побажання учасників слухань обов'язково мають враховуватися при виготовленні проекту.

Але, як ствержують громадяни, нічого з цього переліку не було зроблено.

Як розповів у телефонній розмові директор ТОВ «Всеукраїнська екологічна компанія» Юрій Демушкань, повномасштабні громадські слухання справді ще не проводилися. Тому тільки-но будуть готові всі необхідні висновки, їх винесуть на загальне обговорення.

– Оцінка безпечності впливу нашого заводу для довкілля майже готова, –стверджує він. – Вся інформація щодо діяльності підприємства буде розглядатися на громадських слуханнях, з датою проведення яких ми ще не визначились остаточно.

http://www.ogo.ua/articles/view/2014-04-03/49719.html

 

Гроші не пахнуть, або Сміття як бізнес для обраних

Сергій Пінчук 24 січня

В Україні готуються перерозподілити ринок поводження із побутовими відходами. Точніше, цей процес розпочався ще рік тому. Перший етап полягав в ухваленні закону, який призвів до закриття в Україні сміттєпереробних заводів. На черзі наступний законопроект, який значно розширює можливості контролю ринку поводження з відходами. Вже незабаром великі оператори ринку купуватимуть ліцензії на захоронення та перероблення відходів, а кожен українець змушений буде, крім оплати значно вищих рахунків за вивезення побутових відходів, своїм коштом утримувати підприємство-посередника, яке буде створено в кожному місті і єдиним завданням якого, схоже, буде збирати кошти від споживачів і розраховуватися із наперед визначеними виконавцями послуг. Смітити стане дорогим задоволенням.

Кому потрібне сміття?

Україна тоне у смітті. Обсяги накопичення відходів, кількість полігонів і звалищ для їх захоронення постійно збільшуються, погіршується санітарний стан населених пунктів.

За офіційними даними, наведеними в урядовій Концепції програми поводження з відходами, в Україні накопичено близько 36 млрд т відходів, або більш як 50 тис. т на 1 кв. км території. З них утилізуються лише 30% промислових відходів і 4% побутових відходів. Послуги з вивезення побутових відходів надаються лише 75% населення, що призводить до утворення щороку несанкціонованих звалищ. Більшість полігонів перевантажені або не відповідають вимогам екологічної безпеки. Погіршується ситуація у сфері поводження з небезпечними відходами, загальний обсяг накопичення яких становить близько 1,6 млрд т.

Хоч як дивно, головна роль у розв'язанні надзвичайно актуальної проблеми поводження із відходами належить не Кабінету міністрів України разом із профільними міністерствами. Поки що Кабмін обмежився лише затвердженням проекту Загальнодержавної програми поводження з відходами на 2013–2020 рр., яка передбачає здійснення заходів із створення сучасної інфраструктури збирання, заготівлі та утилізації відходів як вторинної сировини, залучення інвестицій у сферу поводження з відходами лише на другому етапі, починаючи з 2016 р.

Ініціативу врегулювання ринку поводження з відходами взяла на себе народний депутат України, член комітету з європейської інтеграції Юлія Льовочкіна. І варто відзначити, своє бачення функціонування ринку поводження з відходами вона просуває досить швидко та впевнено.

Найперше, з чого було розпочато побудову моделі "ринку Льовочкіної", — це взяття під контроль фінальних та основних операцій поводження з відходами — переробку та захоронення. Під чий контроль? Президента України. Звісно ж, не напряму, а опосередковано, через Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг України (Нацкомпослуг), яку призначає президент України. Комісія є підпорядкованою президенту і підзвітна лише Верховній Раді.

21 травня 2012 р. Юлія Льовочкіна спільно із Юрієм Мірошниченком (представником президента у Верховній Раді, заступником голови комітету ВРУ у закордонних справах) зареєструвала законопроект "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо державного регулювання у сфері комунальних послуг", яким передбачено передати функції регулювання ринку перероблення та захоронення побутових відходів Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, як такі, що належать до природних монополій (захоронення) та діяльності на суміжному ринку (переробка).

Досі всі тарифи на поводження з відходами встановлювалися виключно органами місцевого самоврядування.

На всіх етапах проходження законопроекту Головне юридичне управління Верховної Ради давало йому негативну експертну оцінку, пропонуючи депутатам не підтримувати документ ні у першому читанні, ні під час подальших розглядів.

Серед основних аргументів називали такі:

— перероблення та захоронення відходів є етапами поводження з ними, і їх не можна штучно розділяти та надавати особливий статус правового регулювання;

— не можна визнавати сферу захоронення побутових відходів ринком, що перебуває у стані природної монополії, а діяльність у сфері переробки побутових відходів відносити до діяльності на суміжному ринку через присутність на такому ринку великої кількості гравців;

— створення природної монополії у сфері перероблення та захоронення побутових відходів призведе до обмеження доступу на ринок нових виробників цих послуг, тобто інвесторів;

— зрештою, цей законопроект не узгоджується із рядом діючих законів, зокрема "Про відходи", "Про природні монополії" та "Про ліцензування…".

Незважаючи на це, у жовтні 2012 р. Верховна Рада України ухвалила даний законопроект, а вже 3 листопада 2012-го він набув чинності.

Чужим тут не місце

Результат впливу закону не забарився — 29 листопада 2013 р. власники сміттєпереробного заводу у місті Рівне прийняли рішення про його зупинку. 60 працівників звільнено. За словами директора заводу Святослава Євтушенка, рівненський завод — останній, який припинив свою роботу. Інші сміттєпереробні та сміттєсортувальні підприємства зупинилися ще раніше.

Причина — неврегульованість чинного законодавства. Справа в тому, що згідно із законом Льовочкіної—Мірошниченка, тариф на переробку побутових відходів затверджує Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг. Але ця комісія може затверджувати тарифи лише тим підприємствам, діяльність яких вона ліцензує. В Україні ж ліцензії на переробку та захоронення сміття законодавством не передбачені. Тобто сміттєпереробний завод взагалі не мав права працювати, оскільки діяльність, яку він здійснює, підлягає обов'язковій тарифікації, а тариф установити нікому.

Однак це далеко не всі наслідки ухвалення цього закону: рівненський сміттєпереробний завод, в який німецький інвестор FFK вклав 70 млн грн, поставляв альтернативне паливо зі сміття на розташований у сусідньому м. Здолбунові цементний комбінат "Волинь-Цемент", переобладнання печей якого з газу на альтернативне паливо обійшлося іншому німецькому інвестору, компанії Dyckerhoff Ukraine, у понад 50 млн грн.

Пікантності цій ситуації додає те, що напередодні прийняття рішення про зупинку заводу, 27–28 листопада 2013 р., у Рівному проходила виїзна колегія Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства за участі заступників голів облдержадміністрацій усіх регіонів України і мерів багатьох міст, під час якої міністр Геннадій Темник провів робочу нараду щодо поширення на всі регіони досвіду рівненського промислового кластеру з виробництва альтернативного палива із побутових відходів і використання його на вітчизняних підприємствах.

За неофіційною інформацією, власники сміттєпереробного підприємства порушували питання законодавчої колізії перед міністром Темником, на що той порадив дочекатися ухвалення в парламенті іншого законопроекту Юлії Льовочкіної "Про внесення змін до деяких законів України у сфері поводження з побутовими відходами" №2295.

Мушу розчарувати інвесторів: з прийняттям цього документа проблеми не зникнуть, їх, схоже, замінять інші. Розпочнеться повний перерозподіл ринку поводження з відходами.

Схема Льовочкіної

Згідно із законопроектом №2295, питання неврегульованості з тарифами на переробку та захоронення сміття вирішується просто — ці види діяльності відносять до переліку тих, що підлягають ліцензуванню. Ліцензійні умови має виписати регулятор — Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг. Ця комісія також має визначити перелік документів для ліцензування, видавати ліцензії, затверджувати тарифи на захоронення та переробку сміття і здійснювати регулювання та нагляд за діяльністю ліцензованих нею підприємств.

Тут інвестори можуть видихнути — отримати ліцензію в Україні та встановити тариф хоч і дорого, але можна. Проте отримати тариф на переробку відходів і їх захоронення — це ще далеко не все. Адже суттєві перетворення ринку цим законопроектом передбачено не лише для сміттєзаводів, вони зачіпають усю систему поводження з побутовими відходами і сягають її витоків — фізичних та юридичних осіб, які ці відходи створюють у процесі 
своєї життєдіяльності і які за поводження з цими відходами платять.

Отже, послуги поводження з побутовими відходами у цьому законопроекті складаються з трьох операцій: вивезення, перероблення та захоронення. Вивезення відходів з населеного пункту (напевно, на жаль для авторки законопроекту) монополією не оголосиш ніяк. Тому цю операцію довелося віддати на відкуп місцевим радам. Але щоб цей процес не залишився цілком безконтрольним, законотворець вирішив зобов'язати кожну місцеву раду визначити єдиного виконавця послуг із поводження з побутовими відходами. Це підприємство не надаватиме послуг, воно лише укладає договори із споживачами, збирає з них кошти згідно із встановленим тарифом та укладає договори із надавачами послуг із вивезення, переробки та захоронення відходів. Такий собі посередник у кожному населеному пункті. Тільки уявіть собі: всі коштиза сміття у Києві, Харкові, Львові чи будь-якому іншому місті — в одну структуру!

Поки що цією структурою має бути комунальне підприємство, але хто може гарантувати, що згодом слово "комунальне" не випаде із закону? Та й наслідки концентрації всіх платежів в одній комунальній структурі ми вже бачили: згадати хоча б КП "Основаніє", яке взяло на себе обслуговування всього житлового господарства Запоріжжя. Як наслідок, УМВС в Запорізькій області 
10 січня ц.р. повідомило про затримання керівника комунального підприємства за "отримання неправомірної вигоди" в 35 тис. грн від директора однієї з підрядних фірм, які займаються ремонтом та обслуговуванням частини ліфтового господарства обласного центру.

Правда, від повного свавілля посередника в законопроекті є запобіжник: виконавців послуг з поводження із відходами визначає не посередник, а виконавчий комітет місцевої ради. Але чи є цей запобіжник надійним? При цьому надавачів послуг із вивезення відходів виконком визначає на конкурсних засадах, а от виконавців із переробки та захоронення — без конкурсу.

Залучення в цю схему виконкомів забезпечує суттєвий бонус — законодавець усю політичну відповідальність за поводження з відходами покладає на місцеву владу, адже саме місцеві виконкоми мають встановлювати остаточний для споживачів тариф на послуги з поводження з відходами.

Тариф на сміття

На сьогодні ситуація з формуванням тарифу на поводження з побутовими відходами виглядає так: місцева рада проводить конкурс на відбір єдиного виконавця послуг з вивезення відходів, який здійснює всі операції з поводження з ними — збирання, зберігання, перевезення, утилізацію, захоронення (одноосібно або із залученням субпідрядників). При цьому рада може визначити як одного виконавця на всій території, так і розбити населений пункт на сектори та визначити окремих виконавців у кожному секторі. І все на конкурсних засадах. Тариф на послуги визначає виконавчий комітет ради, виходячи з обґрунтованих витрат виконавця послуг плюс рентабельність. Усе.

Згідно із законопроектом №2295, остаточна вартість, яку споживачі платитимуть за поводження з побутовими відходами, визначатиметься також місцевим виконкомом. Проте її формуватимуть багато складових: вартість поводження з відходами, що включає вартість вивезення, вартість переробки та вартість захоронення й окремо оплата послуг підприємства-посередника.

Розмір оплати послуг посередника визначає виконком на основі фактичних його витрат! Розмір оплати за поводження з відходами буде визначатися, виходячи з економічно обґрунтованого тарифу на вивезення відходів, який встановлює виконком, плюс економічно обґрунтованих тарифів на переробку і захоронення відходів, які встановлюються Нацкомпослуг. Не буду деталізувати всіх складових, які входять у поняття "економічно обґрунтований тариф", — повірте, це буде не дешево, адже туди включається і інвестиційна складова, і кредитні зобов'язання виконавця послуг тощо.

Вам не сподобається новий тариф і ви не платитимете? Для цього законотворець передбачив окремі положення, якими запроваджуються штрафи для суб'єктів господарювання за ухилення від укладання договору на поводження з відходами. На перший раз керівника чекає штраф у розмірі 850–1700 грн, повторно протягом року — вдвічі більше. А для звичайних фізичних осіб цей договір має характер публічного договору.

Фактично вся відповідальність за підвищення тарифів на відходи покладається на орган самоврядування, який затверджує остаточну вартість для споживачів. І мало хто з громадян чи підприємців, які платитимуть за сміття, перейматиметься деталями, що не виконком вигадав додаткову оплату посередника, і не виконком тарифікує перероблення та захоронення з усіма інвестиційними та кредитними складовими. Місцева влада, по суті, відповідальна тільки за збирання відходів від споживачів та їх перевезення до підприємства, що змогло отримати відповідну ліцензію. А ще муситиме зібрати гроші і розплатитися із виконавцями. Тобто має виконувати найбільш марудну роботу.

Усе вже готове

Головне науково-експертне управління Верховної Ради знову виступило категорично проти ухвалення чергового законопроекту Юлії Льовочкіної. На переконання фахівців апарату ВР, він суперечить нормам Цивільного та Господарського кодексів, цілого ряду законів України, а його прийняття "…негативно позначиться на практиці правозастосування". В управлінні нагадують авторам законопроекту, що попередній закон Льовочкіної—Мірошниченка вже створив чимало проблем, які частково намагаються вирішити новим проектом, але насправді створюють їх ще більше. Основні аргументи такі: не варто створювати монополіста у кожній громаді, не можна примушувати до укладення договору, не можна змушувати оплачувати послуги посередника, та й прямі розрахунки між споживачами та постачальниками послуг — набагато ефективніше.

Незважаючи на це, на заперечення комітету ВРУ з питань екологічної політики та природокористування, на суттєві зауваження Мінрегіонбуду, профільний комітет Верховної Ради — а це комітет з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства та регіональної політики, заручившись підтримкою Нацкомпослуг, приймає рішення рекомендувати Верховній Раді України прийняти цей законопроект у першому читанні за основу.

Таке рішення є прогнозованим, адже співавторами законопроекту №2295, крім Юлії Льовочкіної, є заступник голови цього ж комітету Володимир Сальдо та голова одного із підкомітетів Володимир Продивус.

Зважаючи на практику проходження попереднього законопроекту, можна не сумніватися і в успішності проходження цього. Ринок поводження з відходами в усіх цивілізованих країнах є надзвичайно прибутковим бізнесом. Проте описана вище практика показує, що далеко не всі можуть успішно працювати у цій сфері в Україні, навіть вклавши чималі інвестиції. І ще одна маленька деталь: законопроект ще навіть не винесено на голосування, а на сайті Нацкомпослуг України (http://nkp.gov.ua) у розділі "Поводження з відходами" вже з'явилася опція "Тарифоутворення". Поки що ця сторінка знаходиться у розробці: ведуться регламентні роботи по її наповненню…

Коментар Валерія САРАТОВА, голови Національної комісії, 
що здійснюєдержавне регулювання в сфері комунальних послуг:

— Підготовка законопроекту про розвиток ідей, які були реалізовані Законом "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо державного регулювання в сфері комунальних послуг", є черговим варіантом вирішення проблеми, пов'язаної зі сферою побутових відходів. Наявність великої кількості думок, зауважень учасників ринку, експертів, а також науково-експертного управління Верховної Ради свідчить лише про одне: проблема існує, і впродовж останніх років її не вирішували.

Те, що група народних депутатів спробувала вперше системно підійти до цього питання, однозначно має вітатися та мусить стати основою для серйозної професійної дискусії на тему, як необхідно з боку держави регулювати цю сферу та в який спосіб, в остаточному підсумку, це може бути реалізовано у вигляді закону, що діятиме.

На жаль, у нашому суспільстві сприйняття макроекономічних процесів значною мірою перебуває під впливом старої радянської ідеології. Поняття сфери природної монополії належить до ринкових відносин та означає, що для кінцевого споживача наявність багатьох учасників на ринку, навпаки, буде невигідною, хоч би яким дивним це було.

Якщо перейти безпосередньо до сфери побутових відходів, то, безумовно, не має сенсу будувати навколо одного населеного пункту десять полігонів, на яких здійснюватиметься захоронення відходів. Тому що для кінцевого споживача в цьому разі послуги, пов'язаної з утилізацією цих відходів, витрати будуть вищими — тариф буде великим. Саме тому для цієї сфери передбачається застосування механізму державного регулювання для природної монополії. До речі, це світова практика.

Коли ми кажемо про сферу суміжного ринку, її особливість полягає в тому, що вона залежить безпосередньо від монопольного ринку. Суміжним ринком є ринок переробки чи сфера переробки. І от саме вона реально в Україні не існує, на відміну від інших країн, які вже тривалий час розвивають її як сферу, що дає змогу використовувати вторинну сировину або одержувати енергію, електричну та теплову.

Якщо казати безпосередньо про взаємодію на рівні вивезення сміття, тозапропонований у законопроекті варіант єдиного оператора є дискусійним. Але, на думку окремих експертів, саме він дасть можливість гарантувати жителю будь-якого населеного пункту надання якісної послуги з вивезення сміття під контролем місцевих органів влади. Тому що є частими випадки, коли приватні компанії, вигравши конкурс на вивезення сміття, здійснюють свою діяльність упродовж кількох тижнів, потім припиняють свою роботу та не виконують послуг у належному обсязі.

 

Інформаційна довідка

Вітчизняне законодавство в сфері поводження з відходами багато в чому ґрунтується на підходах, що застосовуються в Європейському Союзі. До таких основоположних документів, ратифікованих Україною, насамперед слід віднести Рамкову директиву про відходи (75/442/ЄЕС), Директиву про небезпечні відходи (78/319/ЄЕС), Директиву про комплексне запобігання забруднень (96/61/ЄС). Саме в цих документах закріплено стратегічні підходи.

Національну специфіку враховує основний закон у цій сфері — "Про відходи". У ньому визначено основні принципи державної політики щодо відходів, правові, організаційні та економічні засади діяльності, пов'язаної із запобіганням утворенню відходів та їх негативному впливу на навколишнє природне середовище, перевезенням, утилізацією та захороненням.

2 жовтня 2012 р. Верховна Рада України ухвалила Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо державного регулювання у сфері комунальних послуг" (№5400-IV). Ним було внесено зміни до законів України "Про відходи", "Про державне регулювання у сфері комунальних послуг", "Про природні монополії".

Якщо аналізувати суть закону, то він відносить захоронення побутових відходів до сфери діяльності природних монополій, а перероблення відходів — до діяльності на суміжних ринках. Таким чином, підприємства з вивезення сміття залишилися під контролем місцевої влади. А діяльність підприємств з перероблення та захоронення побутових відходів регулюватиметься Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг.

Відповідно до закону під контроль Нацкомпослуг відносяться підприємства з перероблення та захоронення побутових відходів, що обслуговують населені пункти з чисельністю населення понад 100 тис. осіб, та потужністю переробки чи захоронення понад 50 тис. тонн або 200 тис. кубометрів побутових відходів на рік.

Також закон уперше законодавчо визначив поняття "поводження з побутовими відходами", до якого увійшли вивезення, переробка та захоронення побутових відходів, "джерело утворення побутових відходів", "послуги з перероблення відходів" і "послуги з захоронення відходів", розширив поняття "поводження з відходами", "об'єкти поводження з відходами", уточнив поняття "відходи як вторинна сировина", "операції з відходами як вторинною сировиною", "послуги з вивезення побутових відходів" і "сортування відходів" та інші.

Також відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 6 Закону України "Про державне регулювання у сфері комунальних послуг" комісії надано повноваження з розробки методики (порядку) формування тарифів на комунальні послуги та встановлення тарифів на комунальні послуги для суб'єктів природних монополій і суб'єктів господарювання на суміжних ринках, ліцензування діяльності яких здійснюється комісією.

Проте Законом України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" не передбачено здійснення ліцензування таких видів господарської діяльності, як перероблення та захоронення побутових відходів.

З метою усунення розбіжностей у законодавстві та при опрацюванні доручень президента України комісією було запропоновано та враховано в розроблених законопроектах зміни до законів України щодо:

— врегулювання питань, пов'язаних з ліцензуванням господарської діяльності з перероблення та захоронення твердих побутових відходів;

— комплексного врегулювання питання поводження з твердими побутовими відходами в частині організації роботи ринків;

— включення перероблення, утилізації та захоронення відходів до сфер, щодо яких застосовується державно-приватне партнерство;

— поширення механізму стимулюючого тарифоутворення на сфери перероблення та захоронення твердих побутових відходів.

·          

·         Гроші не пахнуть, або Сміття як бізнес для обраних «Дзеркало тижня. Україна» №2,24 січня 2014

 

http://gazeta.dt.ua/energy_market/groshi-ne-pahnut-abo-smittya-yak-biznes-dlya-obranih-_.html

 

МСЗ - помойка на небе (Greenpeace) - відео