Cуд відмовив у зупиненні дії висновку Мінекології щодо львівського сміттєпереробного заводу

<nbsp;>
Окружний адміністративний суд міста Києва, розглянувши заяву про забезпечення позову щодо зупинення дії висновку Міністерства екології та природних ресурсів України з оцінки впливу на довкілля планової діяльності львівського сміттєпереробного заводу, ухвалив відмовити у її забезпеченні.

Про це повідомила пресслужба Окружного адміністративного суду міста Києва

Суд ухвалив таке рішення, оскільки позивачами наразі не наведено та не доведено обставини, які б вказували, що невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист, або поновлення порушених чи оспорюваних прав, або інтересів позивачів, за захистом яких вони звернулися до суду, шляхом подання позовної заяви.

Крім того, суд дійшов висновку, що до розгляду даної справи по суті та з наданих наразі позивачами документальних доказів неможливо зробити висновок про очевидну протиправність оскаржуваного висновку Міністерства.

Як відомо, позивачі просили суд вжити заходи забезпечення позову, шляхом зупинення дії висновку Міністерства екології та природних ресурсів України з оцінки впливу на довкілля планової діяльності «Будівництво механіко-біологічного комплексу з перевантаження та переробки твердих побутових відходів у м. Львові на Пластовій, 13», а також заборони Львівському комунальному підприємству «Зелене місто» вчиняти дії з метою отримання дозволів на виконання підготовчих і будівельних робіт щодо будівництва Комплексу та здійснювати безпосередньо підготовчі та будівельні роботи.

Нагадаємо, раніше суд відкрив провадження у справі за позовом до Міністерства екології та природних ресурсів України про визнання протиправним та скасування висновку Міністерства з оцінки впливу на довкілля планової діяльності львівського сміттєпереробного заводу. https://zik.ua/news/2019/07/23/cud_vidmovyv_u_zupynenni_dii_vysnovku_minekologii_shchodo_lvivskogo_1611917

ЯК ПРАЦЮЄ ПЕРША У ЛЬВОВІ СОРТУВАЛЬНЯ СМІТТЯ. ВІДЕО

Усе сміття на місці сортують у відповідні контейнери, а після накопичення – пресують і відправляють на переробку.
Фото: delo.ua
ФОТО: DELO.UA
1 червня у Львові відкрили першу міську сортувальню, що працює на території заводу «РЕМА» (вул. Заводська, 31). Проект сортувальні реалізували активісти ГО «Зелена коробка».
До громадської сортувальні можна приносити понад 20 видів вторинної сировини: макулатуру, пластики різних типів, Тетра-Пак упаковку, металеві відходи. Усе сміття на місці сортують у відповідні контейнери, а після накопичення – пресують і відправляють на переробку.
Ініціатори сортувальні показали Tvoemisto.tv, що треба приносити для сортування, у якому вигляді та які матеріали для сортування не приймуть.

Для добудови сміттєпереробного заводу в с.Яноші біля Берегова не вистачає коштів (ВІДЕО)

Проблема утилізації сміття гостра і актуальна по всій території України. Полігони побутових відходів вже давно переповнені, а сміттєпереробних та сміттєсортувальних заводів обмаль.

Для добудови сміттєпереробного заводу в с.Яноші біля Берегова не вистачає коштів (ВІДЕО)
Один з унікальних комплексів по сортуванню сміття та його утилізації мав запрацювати в селі Яноші на Берегівщині. Місцева громада підтримала цей проект. Основні етапи будівництва вдалось реалізовувати, але до початку роботи необхідно докласти значних зусиль та коштів.
Сільський голова Степан Барта бачить єдиний вихід з ситуації – завершення фінансування і початок експлуатації об’єкту. Це необхідно робити негайно, адже зараз тверді побутові відходи утилізуються на полігоні в місті Берегово, об’єми якого ось-ось закінчаться. Думку сільського голови поділяють і місцеві жителі.
Представники депутатського корпусу наголошують на практиці, поширеній в країнах ЄС. Там такі комплекси вже давно є вимогою часу. Функціонування заводу також дозволить створити робочі місця для місцевої громади.
Особливо складною вважають місцеві мешканці ситуацію з відходами пластику та загальним збільшенням об’ємів відходів.
Для завершення будівництва не вистачає коштів. Необхідно побудувати ряд інженерних споруд, а також заасфальтувати дорогу, що веде до заводу.
Незважаючи на складну екологічну ситуацію в країні, унікальний для області завод так і залишається недобудованим. Сьогодні місцева громада активно шукає кошти та рішуче налаштована, аби довести справу до кінця.
ТРК "Мукачево" (М-студіо), Закарпаття онлайн.ЗМІ Закарпаття

Прихильникам сміттєспалювальних заводів присвячується. Сміттєспалювальний завод: бути чи не бути?

У рамках навчального туру представники МБО «Екологія-Право-Людина» та ГО «Екологічні ініціативи» відвідали сміттєспалювальний завод Bruxelles-Energie (Брюссель, Бельгія).Детальне вивчення технології ...
Додано:
Nataliya Kuts
сміття
У рамках навчального туру представники МБО «Екологія-Право-Людина» та ГО «Екологічні ініціативи» відвідали сміттєспалювальний завод Bruxelles-Energie (Брюссель, Бельгія).
Детальне вивчення технології спалювання відходів, системи моніторингу та контролю викидів в атмосферне повітря остаточно переконали нас, що всі ініціативи будівництва сміттєспалювальних заводів в Україні є такими, що суперечать концепції циркулярної економіки і заслуговують на увагу в останню чергу.
 Отже, загальні враження: дуже дорогий, високотехнологічний і складний об’єкт, який потребує значних капітальних вкладень, щорічних витрат на його експлуатацію, висококваліфікованих працівників, великих обсягів води та споживачів пари, джерел збуту інших побічних продуктів спалювання відходів.
Одним з надважливих питань роботи сміттєспалювального заводу є питання безпеки для людей і довкілля. Для безпечного для людей та довкілля функціонування сміттєспалювального заводу повинна працювати водночас і система суворого внутрішнього контролю та моніторингу викидів, і система ефективного державного моніторингу та контролю.
Інвестиції в завод склали біля 150 млн євро, з них 25 млн  євро коштує система мокрої очистки викидів від заводу, та 25 млн євро – система доочистки викидів від NOx. 
Потужність заводу – спалювання 430-470 000 тонн на рік. На заводі працює 66 осіб, з них 21 особа – фахівці з вищою освітою. А колишній директор заводу, який має 15 років стажу – проводить екскурсії по заводу для різних груп.
Завод спалює змішані відходи жителів міста та відходи, що збирають з вулиць, безкоштовно (витрати жителів на вивіз сміття не покривають витрати на його спалювання), відходи від комерційних установ, а також відходи від приватних фірм, що займаються збором сміття (за окрему плату), відходи із лікарень, які не є небезпечними (за плату) та надає послуги зі знищення документів шляхом спалювання. До прикладу, дипломатичні установи замовляють у заводу таку послугу. На відходи жителів Брюсселя припадає 74 %, на комерційні відходи – 26 %.
Сміттєвози потрапляють на територію заводу та вивантажують відходи у сміттєсховище (бункер). Звідки відходи під дією гравітації потрапляють до пересувного крану, який переміщує відходи на решітку сміттєспалювальної камери, де відходи спалюються. В результаті спалювання відходів утворюється зола, яка через конвеєр потрапляє до електромагнітного барабану, за допомогою якого вилучаються частки металу. Пара, що утворилась внаслідок згорання природного газу, потрапляє до заводу, який виробляє електроенергію.
Гази, що утворились внаслідок спалювання відходів охолоджуються у спеціальній камері і очищуються від твердих частинок за допомогою електрофільтрів, після чого відбувається двоетапна волога очистка забрудненого газу. Під час першого етапу проходить очистка від важких металів, ртуті (Hg), кислот, зокрема соляної кислоти (HCl). Під час другого етапу вологої очистки вилучаються діоксини, фурани, сірки діоксиду (SO2) та інші кислоти. Викиди NOx нейтралізуються шляхом введення розчину аміаку при температурі 240°С, в результаті чого утворюється азот та вода.
Вода, що використовувалась для очистки газів, потрапляє на станцію очистки води, яка знаходиться на території сміттєспалювального заводу, де проходить багатоетапна очистка та її випаровування з утворенням солей.
Нижче наведена інформація щодо середнього значення викидів забруднюючих речовин  підприємства за 2018 рік. Значення усіх забруднюючих речовин, у тому числі HCL, СО, NOx та діоксинів, не перевищують дозволених регіональних та європейських норм.
Як ми зазначили вище, на заводі наявні системи очищення викидів та система очистки власних стічних вод. У результаті спалювання сміття утворюються такі відходи:
  1. Відходи від очистки стічних вод. Це сіль, яку продають різним компаніям (до 3000 тонн на рік).
  2. Летюча зола, яку вивозять до Німеччини для засипання у вироблені соляні шахти (7000 тонн на рік).
  3. Метали та залізовмісні матеріали, які передають на перероблення (6700 тонн на рік).
  4. Шлак, який продають в Голландію, де його використовують для будівництва доріг (65-80 000 тонн на рік).
  5. Пара температурою 385 °С подається до електрогенеруючого підприємства, що знаходиться біля заводу. 14 % від виробленої електроенергії використовується для роботи заводу, а решта 86 % передається в мережу та подається до 65 000 споживачів).
Загалом внаслідок спалювання відходів на заводі утворюється 96 700 тонн відходів, що становить більш як 20 % від усієї кількості спалених відходів. 
Контроль за викидами
  1. На трубі сміттєспалювального заводу стоїть автоматичний аналізатор викидів, який кожні 10 секунд міряє викиди по основних забруднюючих речовинах (CO, SOx, NОx тощо) та кожні 3 тижні міряє у викидах діоксини.
  2. Дані з такого аналізатора автоматично надсилаються до екологічної служби.
  3. Кожні 3 місяці підприємство надсилає записані на диску дані моніторингу викидів в екологічну службу.
  4. Щороку екологічна служба здійснює контроль викидів в атмосферне повітря та перевіряє чи співпадають дані замірів заводу та їхнього вимірювального обладнання.
  5. 1-2 рази на рік підприємство оплачує заміри викидів в незалежній лабораторії та показує результати таких замірів екологічній службі при перевірці.
Система моніторингу повністю фінансується заводом.
Крім того, необліковані та понаднормативні викиди під час запуску чи зупинки печей виключаються, оскільки завод безперервно працює 3-5 років (24 години на добу, 365 днів на рік) та тоді зупиняється на кілька днів на планові ремонти. На заводі не має інших шляхів для викидів, щоб обминути фільтри та очищення.
На заводі дуже чисто, все компактно та професійно організовано, автоматичні датчики роблять процес максимально безпечним та керованим. 
Завод функціонує 34 роки. Очевидно, що станом на сьогодні такі технології суперечать економіці замкненого циклу, ідеям «Industrie 4.0» (Промисловість 4.0).
Україна ж, яка потопає у смітті і відстала у свій час від ефективних систем управління відходами, має шанс не слідувати застарілим на сьогодні концепціям управління відходами, а стати лідером у впровадженні нової системи, новітніх технологій, які базуються на ідеях економіки замкненого циклу та ідеях Промисловість 4.0.

У ЛМР обіцяють розпочати будівництво сміттєпереробного заводу уже цього року

Фото: city-adm.lviv.ua
Львів отримав позитивний висновок від Міністерства екології щодо оцінки впливу майбутнього сміттєпереробного комплексу на довкілля. У Міністерстві було враховано побажання від мешканців та екологів й видано додаткові приписи, які у ЛМР обіцяють виконати. Усі процедури будуть завершені до осені і ще цього року може розпочатись будівництво заводу.

Про це на брифінгу для журналістів повідомив директор ЛКП «Зелене місто» Вадим Ноздря.

Він розповів, що на порядку денному – несуттєві коригування проектно-кошторисної документації та її комплексна держекспертиза, відтак – отримання дозволу на спорудження від Державної архітектурно-будівельної інспекції. Передбачається, що сміттєпереробний комплекс почнуть будувати у Львові вже цього року.

За словами Вадима Ноздрі, зважаючи на додаткові умови, передбачені у висновку ОВД, а саме – необхідність передбачення локальної системи очищення технічних стоків на території майбутнього комплексу, у проектно-кошторисну документацію необхідно внести відповідні корективи.

«Це невеликий об’єм робіт: ми повинні передбачити додаткове розміщення очисних споруд. Після цього проект скеровуємо на комплексну державну експертизу та звертаємось до Державної архітектурно-будівельної інспекції, від якої врешті очікуємо отримати дозвіл на будівництво», – зазначив Вадим Ноздря. Він також зауважив, що орієнтовний термін отримання цього дозволу – середина вересня цього року.

Паралельно з отриманням дозвільних документів, відбувається тендерний процес. Визначення переможця конкурсу, який, власне, і збудує цей комплекс, – за Європейським банком реконструкції та розвитку.

«Зараз ми маємо 5 визначених компаній. Продовжуємо з ними працювати. Очікуємо на дозвіл ЄБРР, який перевіряє документацію для оголошення фінальної частини тендеру», – зазначив керівник ЛКП «Зелене місто».

Нагадаємо, нещодавно Міністерство екології та природних ресурсів України оприлюднило Висновку із Оцінки впливу на довкілля (ОВД), який врахував зауваження та пропозиції, які надійшли від львів’ян по результату громадських слухань, що відбулися 25 січня.

Вони супроводжувалися скандалом, оскільки місцеві мешканці заблокували їх. Та, не дивлячись на це, вони були визнані такими, що відбулися.
https://zik.ua/news/2019/04/24/u_lmr_obitsyayut_rozpochaty_budivnytstvo_smittiepererobnogo_zavodu_uzhe_tsogo_1559437

Міністерство екології підтвердило безпечність майбутнього сміттєпереробного заводу у Львові

Майбутній сміттєпереробний комплекс у Львові не буде завдавати шкоду довкіллю, а його вплив на навколишнє середовище є екологічно допустимим. Про це йдеться у Висновку із Оцінки впливу на довкілля (ОВД), який оприлюднило Міністерство екології та природних ресурсів України, врахувавши зауваження та пропозиції, які надійшли від львів’ян.
«Львів комплексно вирішує питання поводження з твердими побутовими відходами і системно рухається в напрямку будівництва сміттєпереробного комплексу. Пройшовши всю процедуру погодження, висновок з Міністерства екології — це останній документ, на який ми очікували. Тобто все, що мало зробити місто для будівництва заводу, було зроблено — отримали усі документи, які згідно з законодавством необхідні для будівництва сучасного сміттєпереробного комплексу, який буде найпершим в Україні. Тепер справа за Європейським банком реконструкції та розвитку щодо визначення переможця, який будуватиме комплекс. А далі — перехід до конкретних дій по будівництву», — наголосив Сергій Бабак, заступник міського голови Львова з питань житлово-комунального господарства.
«На підставі наведених у Звіті з ОВД оцінок ймовірних впливів на компоненти довкілля (водні та земельні ресурси, ґрунти, кліматичні фактори, матеріальні об’єкти, ландшафт та рівні шумового, теплового та вібраційного забруднення) сукупний вплив планової діяльності при штатному режимі експлуатації є екологічно допустимим», — йдеться у Висновку з Оцінки впливу на довкілля у Реєстрі ОВД.
«Висновок з оцінки впливу на довкілля від Міністерства екології є одним із останніх і головних етапів підготовки до початку будівництва сміттєпереробного заводу. Ми отримали чергове підтвердження того, що майбутній комплекс буде екологічно безпечним та відповідатиме усім європейським нормам із захисту довкілля. Тож очікуємо, що вже цього року у Львові стартує будівництво заводу», — розповів Вадим Ноздря, директор ЛКП «Зелене місто».
Також у документі зазначено, що суб’єкт господарювання має здійснювати післяпроектний моніторинг щонайменше протягом 3 років після введення об’єкту в експлуатацію, а також впродовж 1 року здійснити озеленення в обсязі не менше 300 дерев.
Нагадаємо, 25 січня у Львові відбулися громадські слухання щодо оцінки впливу на довкілля (ОВД) після яких Міністерство екології та природних ресурсів України повинно було видати свій висновок щодо можливості будівництва сміттєпереробного заводу у Львові.
Упродовж минулого року експерти Інституту проектування «Комфортбуд» із залученням спеціалізованої експертної організації вивчали технологію цього об’єкту, щоб зрозуміти чи вплине він на екологічний стан міста. Фахівці, які провели це дослідження, враховували національні та міжнародні вимоги щодо будівництва та експлуатації таких об’єктів
Тому, за два роки у місті планують збудувати перший в Україні сучасний сміттєпереробний комплекс із європейською технологією механіко-біологічної переробки відходів, рекультивують старий полігон та впровадять нову систему поводження з відходами. Вона передбачатиме сортування сухих та вологих відходів, вторинної сировини та облаштування окремих майданчиків для збору електроніки, великогабаритного і будівельного сміття. А вже цього року запрацює станція компостування органічних відходів. Для цих цілей місто отримало 25 мільйонів євро кредиту від Європейського банку реконструкції та розвитку, 10 мільйонів євро гранту — безповоротної фінансової допомоги від екологічних фондів. Внесок міста — 6,75 мільйона євро.

Завершився прийом пропозицій від львів’ян щодо майбутнього сміттєпереробного комплексу

Вчора, 13 лютого, завершився термін прийому зауважень, запитань та пропозицій від львів’ян щодо майбутнього сміттєпереробного заводу, які стосувалися процедури впливу на довкілля. Тепер Міністерство екології та природних ресурсів України проаналізує цей документ (ОВД), запитання, які надійшли від громадськості, та надасть висновок щодо майбутнього проекту.
«Усі без винятку мешканці міста та навколишніх територій мали достатньо часу та можливостей задати питання та подати власні пропозиції щодо роботи майбутнього сміттєпереробного комплексу у Львові. Усі зауваження, які надходили від львів’ян, враховані і вони є у звіті з ОВД — це головний документ, у якому зроблений екологічний аналіз. Ще на частину запитань відповість Міністерство екології та природних ресурсів, яке напередодні завершило прийом таких заявок», — розповів директор ЛКП «Зелене місто» Вадим Ноздря.
Упродовж минулого року експерти Інституту проектування «Комфортбуд» із залученням спеціалізованої експертної організації вивчали технологію цього об’єкту, щоб зрозуміти, яким буде вплив на екологію в зоні його розміщення. Фахівці, які провели це дослідження, враховували національні та міжнародні вимоги щодо будівництва та експлуатації таких об’єктів. Документ є у вільному доступі на сайті Міністерства екології.
Наразі Львів перебуває на фінальній стадії підготовки до будівництва сміттєпереробного заводу. Станом на сьогодні обрано 5 найкращих міжнародних компаній, з яких буде обрано підрядника, підписано міжнародні договори та запущено низку тендерів. Окрім того, ЛКП «Зелене Місто» одним з перших в Україні отримало в грудні 2018 року ліцензію на цю діяльність від НКРЕКП. Розроблено проектну документацію стадії ТЕО за Звіт про оцінку впливу на довкілля.

Довідка

Львів комплексно вирішує питання поводження з твердими побутовими відходами. За два роки у місті збудують перший в Україні сучасний сміттєпереробний комплекс із європейською технологією механіко-біологічної переробки відходів, рекультивують старий полігон та впровадять нову систему поводження з відходами. Вона передбачатиме сортування сухих та вологих відходів, вторинної сировини та облаштування окремих майданчиків для збору електроніки, великогабаритного і будівельного сміття. Вже цього року відкриється станція компостування органічних відходів. Для цих цілей місто отримало 25 млн євро кредиту від Європейського банку реконструкції та розвитку, 10 млн євро гранту — безповоротної фінансової допомоги від екологічних фондів. Внесок міста — 6,75 млн євро.
https://city-adm.lviv.ua/news/city/housing-and-utilities/261223-zavershyvsia-pryiom-propozytsii-vid-lvivian-shchodo-maibutnoho-smittiepererobnoho-kompleksu

У ЛЬВОВІ РОЗПОЧАЛАСЯ ДИСКУСІЯ ПРО СОРТУВАННЯ СМІТТЯ ТА ЕКОСВІДОМІСТЬ. ОНЛАЙН-ТРАНСЛЯЦІЯ

Хто має дбати про розподіл всього, що ми викидаємо щодня у сміттєві баки.
Львів’яни з 2010 року мають можливість сортувати сміття, але не всі роблять це. Сміттєві баки переповнюються склотарою, органічними відходами та різноманітним непотребом. Хто має дбати про розподіл всього, що ми викидаємо щодня у сміттєві баки? Це справа кожного чи окремих організацій? Як реалізовується стратегія «Zero Waste» у Львові? Про це та інше говоритимуть сьогодні під час зустрічі, організованій дискусійною платформою медіа-хабу  Tvoemisto.tv в межах екоініціативи «Чисте місто».
http://tvoemisto.tv/news/u_lvovi_rozpochalasya_dyskusiya_pro_sortuvannya_smittya_ta_ekosvidomist_onlayntranslyatsiya_98468.html

МСЗ - помойка на небе (Greenpeace) - відео