§ TURTLE NEWS: [WASTE] Новий сміттєпереробний завод у Тернополі буде давати тепло та світло (ВІДЕО)

A A A
Размер шрифта:
Завод за 200 мільйонів гривень планують збудувати на території комбайнового заводу у місті. Інвестори запевняють, що переробку сміття будуть здійснювати без шкоди для довкілля


Новий сміттєпереробний завод збудують у Тернополі через 9-12 місяців. Такий завод, який працюватиме за новітньою технологією, буде першим в Україні.

Угоду про будівництво заводу підписала Тернопільська міська рада та представники компанії “Грін-Енержи-Юкрейн” 17 березня. Однак рішення про спорудження заводу мають прийняти депутати на найближчій сесії міськради.

На будівництво заводу із міського бюджету не піде жодної копійки, адже весь проект з утилізації твердих відходів фінансує британська компанія.

Не буде шкодити довкіллюПереробку сміття здійснюватимуть шляхом технології, яка не буде шкодити довкіллю. Крім того, побічні відходи від переробки сміття планують використовувати у корисних для міста цілях, зокрема, для опалення житлових будинків.

Нова технологія дає можливість переробляти 95% сміття на так звану зелену електроенергію, розповідає регіональний представник “Грін-Енержи-Юкрейн” Володимир Кам’янецький, який презентував у Тернополі проект з утилізації твердих побутових відходів. Вона не передбачає ніяких викидів в атмосферу і шкідливих відходів у навколишнє середовище, переконує пан Кам’янецький.

- Спочатку сміття будуть сортувати, - продовжує він. - Забиратимуть пластик, арматуру та метал. Тоді його будуть подрібнювати.

Подрібнену масу пропускатимуть через пристрій, подібний до механічної м’ясорубки. Сміття буде мати після цього вигляд гранул.

- Залишковим матеріалом після такої переробки буде гаряча вода і пара, - пояснює Володимир Кам’янецький. - Бо увесь процес буде проходити під високою температурою.Дану гарячу воду можна буде використовувати для опалення найближчого від заводу житлового району.

- Також під час переробки сміття буде виділяти синтетичний газ, - розповідає регіональний представник. - Газ очищатимуть і він буде буде рухати турбіни, а ті в свою чергу вироблятимуть так звану зелену енергію.

Для побудови заводу необхідна ділянка на 5 га.

- Ми навіть на просимо продавати нам приміщення для спорудження заводу, а лише надати нам його в оренду, - зазначає пан Кам’янецький.

Однак під час підписання угоди мер Роман Заставний заявив, що приміщення котельні на території комбайнового заводу таки продадуть. Також мер запевнив: тернополяни за вивезення сміття не платитимуть більше, ніж зараз.

- Споживачі будуть платити лише за перевезення відходів, - запевняє пан Заставний. - Тарифи на вивіз сміття для населення не зростуть.

Інвестують 200 мільйонів

200 мільйонів гривень інвестують в обладнання нового заводу представники “Грін-Енержи-Юкрейну”.

- Це не зовсім меценатство, бо компанія буде отримувати доходи від реалізації зеленої електроенергії, - зауважує Володимир Кам’янецький. – Ми будемо продавати електроенергію і отримуватимемо прибутки. Це є цілком законно.

Окупить себе завод, як зазначає директор EWS холдингу Джон Кемпбел, тільки через 12 років.

- Великий відсоток від прибутку ми реінвестуємо у фундацію, яка існуватиме незалежно, - говорить пан Кампбел. - Ця фундація буде створена, щоб допомогти місту у комунальній сфері, освіті, медицині, а також, щоб створити нові робочі місця. До того ж, без політичних втручань.

Під час підписання угоди директор EWS холдингу розповів, що “Грін-Енержи-Юкрейну” буде переробляти сміття в найбільш екологічний спосіб.

Але на даний момент наша технологія є найвищої якості на світовому ринку, - наголошує пан Кемпбел. - Викиди в атмосферу від переробки сміття будуть мінімальними. У нас є технологія, за допомогою якої можна розчистити існуючі полігони і перетворити усі відходи на енергію.

Уже вивозять брухт

Кореспондент «20 хвилин» побував на котельні комбайнового, де мають відкрити завод. Завідти уже почали вивозити старе поіржавіле устаткування та інший брухт. Вантажівка з шматками поіржавілого металу покидала ворота неробочої котельні, коли кореспондент був там.

Котельня уже два роки не працювала, - розповідає сторож, який відкривав браму вантажівці. - Мені не казали, коли уже мають розпочати роботи. Поки що лише непотріб вивозять. Але, думаю, збудують швидко. Бачив, як “Епіцентр” будували, він за кілька метрів від котельні. То за три місяці все звели.

Кореспондент обійшов котельню. Товсті металеві труби, балки, опори — усе протрухле та покрите шаром іржі. Подвір’я навколо котельні поросло дрібними деревцями.

Неподалік котельні людських помешкань немає. Однак на відстані сотні метрів є кілька невеликих приватних підприємств.

- Мені, як звичайному працівникові, не до вподоби, що поряд буде такий завод, - розповідає працівник одного з підприємств Володимир Сергійчук. - Адже тут будуть возити сміття, а частина його точно дорогою з машин вилітатиме. Та й сморід, мабуть, буде. Але що зробиш. Десь же цей завод має бути.

Спорудити завод із використанням новітніх технологій еколог Олександр Степаненко вважає хорошою ініціативою. Однак не виключає, що такий комплекс може становить потенційну екологічну небезпеку.

Це дуже добре, якщо сміття не будуть закопувати, а перероблятимуть, - розповідає пан Степаненко. - Але заяви про цілковиту екологічну безпеку, мабуть, перебільшені. Адже, крім усіх відходів, залишаються мастила та інші речовини, які переробітку не підлягають. Їх потрібно вивозити геть. Завод має пройти експертизу державного управління охорони навколишнього середовища та інші необхідні огляди. І якщо це все зроблять — то це буде дуже добре.

У будь-якому випадку еколог вважає, що побудова заводу є кращим варіантом, ніж звалище у Малашівцях.

- Те звалище завдає набагато більше шкоди, ніж будь-який сміттєпереробний завод, - каже еколог.

Пан Степаненко вважає, що люди мають бути проінформовані про можливу екологічну небезпеку.

- Перед тим як відкривати завод, потрібно провести громадські слухання, - каже еколог. - У місцевих ЗМІ має з’явитися заява про екологічні наслідки діяльності такого заводу. І коли це усе буде зроблено, то влада покаже себе на високому рівні.


Довідка
Понад 30 сміттєпереробних заводів, які переробляють відходи на так звану зелену електроенергію, працюють по всьому світу. Такі заводи є в Санкт-Петербурзі, Франкфурті-на-Майні та інших містах.
Оксана ІЛЬНИЦЬКА,
Віталій ДЕРЕХ
http://20minut.ua/news/171207

Немає коментарів:

Дописати коментар

МСЗ - помойка на небе (Greenpeace) - відео