Журналістка «Львівської газети» взяла участь у соціальному експерименті, мета якого – створювати мінімум відходів
Учора, 9 квітня, завершився «безсміттєвий експеримент», упродовж якого учасники намагалися прожити тиждень, створюючи мінімум відходів. Долучилася до цього заходу й наша журналістка, яка розповість, як зменшити кількість сміття навколо та з чого розпочати свій Zero Waste шлях.
Рішення взяти участь в експерименті було спонтанним. Адже до цього я ніколи не думала про концепцію Zero Waste та її застосування у повсякденному житті (щоправда, кілька разів використовувала торбинки з тканини, але це й усе). Моя звична практика – без зайвих думок «купити-використати-викинути», бо так роблять усі. Та, як з’ясувалося, далеко не всі: вже мільйони людей у світі дотримуються правила Zero Waste та рятують нашу планету від глобальної проблеми – бруду. Саме такою рятувальною місією і був тижневий експеримент, що відбувся у Львові, адже кожне нове завдання дарувало його учасникам частинку екологічно чистої свідомості.
День 1. Завдання – зафіксувати кількість одноразових речей, які побачили за день удома, на роботі, на навчанні тощо та написати про свої «екологічні гріхи». Отже, у перший день експерименту я використала 1 пластикову пляшку води та 1 чек з магазину. Але вдома я знайшла ще багато-багато «цікавого». Мої найбільші «одноразові» проблеми – це поліетиленові пакети та вода у пластикових пляшках.
![](http://gazeta.lviv.ua/wp-content/uploads/2017/04/foto1-3.jpg)
![](http://gazeta.lviv.ua/wp-content/uploads/2017/04/foto2-1.jpg)
Тож поставила собі за мету закупити торбинки з тканини і, звичайно ж, не купувати воду у пластиковій тарі.
А ще натрапила на дивну «окрасу» Львова в самому центрі міста – фото додається. Невже хтось ще дозволяє собі смітити на вулиці?
![](http://gazeta.lviv.ua/wp-content/uploads/2017/04/foto3-1.jpg)
День 2. Наступне завдання – показати і за можливістю збільшити свій Zero Waste набір та використовувати його протягом дня.
У другий день експерименту я виправилася: не купувала води у пластиковій пляшці, натомість узяла пляшечку чаю з дому в гарненькому мішечку з льону. До речі, у цю пляшку можна наливати каву, яку купуєш у вуличній кав’ярні. Деякі львівські кав’ярні навіть надають знижку клієнтам, які приходять із своїм горнятком чи термосом.
Торбинка з тканини не знадобилася, бо не ходила до магазину. Усі поліетиленові пакети з дому підготувала, щоб здати їх на переробку.
![](http://gazeta.lviv.ua/wp-content/uploads/2017/04/foto4.jpg)
![](http://gazeta.lviv.ua/wp-content/uploads/2017/04/foto5.jpg)
День 3. Виклик третього дня – зміцнити «дружні стосунки» з їжею. Як? Насамперед зрозуміти, що їжа – це благо, яке потрібно берегти, але також і ресурс, з яким потрібно мудро взаємодіяти.
Отож спершу я проаналізувала свої харчові відходи: на жаль, певна частина доброї їжі йде на смітник. Причина дуже передбачувана – купуємо та готуємо більше, ніж з’їдаємо. Тому у третій день експерименту потрібно було навчитися не викидати харчові відходи у загальний смітник, компостувати їх, а також обрати кілька тактик для зменшення відходів.
Моя тактика: 1) споживати більше органічних сезонних продуктів, адже їхня користь для здоров’я та довкілля незліченна; 2) купувати розумно, тобто зважати на реальні можливості спожити певну їжу в певній кількості впродовж терміну її придатності; 3) готувати страви, максимально використовуючи залишки різних продуктів; 4) старіші продукти ставити наперед у холодильнику, щоб швидше їх спожити; 5) і ще – прочитати книгу «Їжа і філософія» Фріца Олгофа і Дейва Монро, після якої погляд на їжу змінюється.
![](http://gazeta.lviv.ua/wp-content/uploads/2017/04/foto6.jpg)
День 4. Сортувати вторсировину (речі, які вже нікому не потрібні) дуже просто, однак мало хто це робить. Тож завдання четвертого дня – навчитися не викидати все в одному мішку, а навпаки – поділити на кілька груп і класти їх в контейнер для роздільного збору сміття у дворі або здати в пункти прийому вторинної сировини. Сортувати потрібно папір, полімери, скло, метал, органіку та небезпечні відходи.
![](http://gazeta.lviv.ua/wp-content/uploads/2017/04/foto7.jpg)
День 5. Тема дня – розумна простота. Якщо ми викидаємо мінімум сміття, то у наших домівках, мабуть, є гори непотребу. Концепція Zero Waste полягає не тільки у тому, щоб нічого не викидати, але й у тому, щоб творити свій побут із речей, які справді цінуємо.
А для цього потрібно навчитися добре обирати потрібні нам речі, турбуватися про те, що маємо, та вміти відпускати те, що довгий час лежить без діла, а комусь іншому може стати у нагоді.
Що зробила я: 1) вирішила не купувати нову настільну лампу, яка більше пасуватиме до кольору кімнати, адже насправді вона мені зовсім не потрібна; 2) здала у ремонт годинник, який планувала викинути; 3) підготувала одяг, який давно не ношу, та іграшки, щоб віддати їх у дитячий будинок (за розміром речі невеликі, тож підійдуть підліткам).
![](http://gazeta.lviv.ua/wp-content/uploads/2017/04/foto8.jpg)
![](http://gazeta.lviv.ua/wp-content/uploads/2017/04/foto9.jpg)
День 6. Вторсировина чи старі речі не завжди потребують переробки та інколи знаходять цілком нове життя як предмети побуту. Цим новим життям є апсайклінг, тобто створення чогось корисного із старих речей – картини або рамки з корків від вина, меблі з паперу чи дизайнерські речі зі старих елементів пластику.
На жаль, поки що мені не вдалося створити чогось цікавого, але ідеї та натхнення – є.
![](http://gazeta.lviv.ua/wp-content/uploads/2017/04/foto10.jpg)
![](http://gazeta.lviv.ua/wp-content/uploads/2017/04/foto11.jpg)
День 7. Пікнік для усіх учасників експерименту, на якому ми відсвяткували завершення «без сміттєвого» тижня. Для деяких учасників цей тиждень став поштовхом до нового життя, а хтось лише удосконалив своє уміння жити без відходів.
Я ж забула про використання поліетиленових пакетів, більше не купую воду у пластикових пляшках, мінімізувала купівлю будь-чого запакованого в магазині, розумно обираю продукти та побутові речі, а також знайшла у Львові органічні креми для обличчя та іншу косметику, упакування від яких підлягають повній утилізації.
Жити без сміття – цілком реально, проте для цього вже сьогодні потрібно зробити перший крок на шляху до омріяного чистого довкілля.
http://gazeta.lviv.ua/2017/04/10/tizhden-bez-smittya/
Немає коментарів:
Дописати коментар