§ TURTLE NEWS: [WASTE] На зірваній сесії Жовківської райради планувалося оголосити Грибовицьке сміттєзвалище зоною надзвичайної екологічної ситуації

На зірваній сесії Жовківської райради планувалося оголосити Грибовицьке сміттєзвалище зоною надзвичайної екологічної ситуації
29 травня, до власкора ЗІКу звернулася група мешканців сіл, що примикають до Грибовицького сміттєзвалища (Жовківський район Львівської області) з проханням вияснити, чому не відбулася 27 травня позачергова екологічна сесія, і коли її будуть скликати вдруге. Люди кажуть, що вже не мають сили терпіти екологічну наругу, яку десятиліттями спричиняє Львівський міський смітник, вони також занепокоєні проблемою води.

Ситуацію пояснив у коментарі власкорові ЗІКу уповноважений представник групи «Самоврядна Жовківщина» в Жовківській райраді, що й ініціювала скликання цієї позачергової сесії та доклалася до розроблення відповідних проектів рішень, – Ігор Максимів. Він заявив, що всі 88 депутатів Жовківської районної ради були письмово попереджені за 11 днів до скликання цієї позачергової сесії.

На його думку, 27 травня склалася безпринцидента ситуація. Він є депутатом всіх п'яти скликань Жовківської райради, однак сесій депутати ніколи не зривали.

«Переконаний, що все це повۥязане з порядком денним. Екологічна комісія ради, а потім і вся президія ради схвалили проекти рішень, які передбачали звернення до Кабінету Міністрів України про безоплатне водопостачання в зоні депресійних лійок. Але інше Звернення мало стати головним – про визнання зоною надзвичайної екологічної ситуації території Львівського міського сміттєзвалища та прилеглих територій сховищ кислих гудронів. Потрібен указ Президента України за поданням Кабміну. Ми це аргументували», – наголосив Ігор Максимів.

З його слів, «ситуація небезпечна, тому неохідні особливі заходи з боку держави. Адже напередодні сесії пішли дощі та прорвало дамбу збірників інфільтрату звалища, в басейні ріки Західний Буг: витекло кілька тисяч тонн отруйного інфільтрату. І ця ситуація може повторитися».

«Що стосується зірваної сесії, то зареєструвалися більше половини депутатів. Тому голова райради не міг відкрити засідання, бо в залі більшості не було. Я не хочу наперед робити висновки, бо голова ради Володимир Яцура дав доручення комісії з етики вивчити цю ситуацію. Після цього ми скажемо своє слово. Одне хочу заявити твердо: громадських слухань на порядку денному не було. Доповідач з обох питань, член нашої депутатської групи «Самоврядна Жовківщина», голова екологічної комісії Ярослава Волос не сказала жодного слова. Зважаючи на те, що на сесію приїхало багато людей, усі депутати сільрад з Малехова та Грибович, я ознайомив присутніх за допомогою проектора з фотографіями, які наша група робила на звалищі протягом місяця. Фракція НРУ зробила заяву про підтримку наших пректів звернень, за що їм дякуємо», – висловив свої міркування в розмові з власкором ЗІКу депутат Жовківської райради Ігор Максимів і додав. – До речі, чільним питанням порядку денного сесії, що не відбулася, мало бути затвердженя низки програм, в першу чергу стосовно фінансування освітян, оздоровлення дітей з Жовківського району влітку. Так ось, я був приголомшений: з 11 депутатів-освітян відсутніх було аж 8 – на чолі з головою освітянської комісії…».

Довідка ЗІКу.

Нагадаємо, що депутати Жовківської районної ради (Львівська область) звернулися до голови Львівської ОДА Миколи Кметя з проханням про створення координаційної групи з вирішення проблем експлуатації Львівського міського сміттєзвалища за участі представників Львівських обласної ради та міської рад, Державного управління охорони навколишнього природного середовища у Львівській області, Жовківських райдержадміністрації та райради, мера Дублян, грибовицького та малехівського війтів.

На пропозицію групи депутатів Жовківської районної ради відповідно до п.7 ст. 46, ст. 55 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» 27 травня скликано позачергову, 20 сесію Жовківської районної ради, де на порядок денний мали винести питання стосовно впливу Львівського міського сміттєзвалища на екологічну ситуацію в районі.

§ TURTLE NEWS: [WASTE] Міський голова і представники «AUTEV» підписали угоду щодо спорудження сміттєпереробного заводу

Угоду щодо реалізації проекту з будівництва у Тернополі сміттєпереробного заводу підписали минулої п’ятниці міський голова Тернополя і представники німецької компанії «AUTEV».
Як зазначив мер міста Роман Заставний, цей завод після здачі в експлуатацію буде безкоштовно переданий у комунальну власність. А реалізовуватимуть проект за кошти Європейського Союзу.

Голова наглядової ради компанії «AUTEV» Уве Майберг у свою чергу сказав, що як тільки міський голова проект схвалить, то вони відразу ж приступлять до роботи.
Уве Майберг, голова наглядової ради компанії «AUTEV» (Німеччина): «Ми невдовзі відкриємо у Тернополі своє бюро. Також ми підпишемо угоду з Технічним університетом, оскільки нам необхідні кваліфіковані інженери. А восени ми вже представимо конкретний план».
До слова, проекти з будівництва подібних сміттєпереробних заводів уже втілені у Греції і Таїланді.
Нагадаємо, питання щодо спорудження в Тернополі заводу з утилізації сміття назріло більше десятка років тому. А власне через те, що Малашівське сміттєзвалище вже давно вичерпало всі екологічні і часові рамки. Наразі воно знаходиться у другому поясі зони санітарної охорони Тернопільського водозабору і становить реальну загрозу забруднення водних горизонтів, у тому числі питної води. А її споживають майже 70% мешканців обласного центру.

§ TURTLE NEWS: [WASTE] За свалки на полях будут штрафовать

За свалки на полях будут штрафовать
 
Указанным законопроектом для физлиц устанавливается прямая ответственность за загрязнение с/х земель ТБО в размере 10-20 необлагаемых налогом минимумов, сообщил министр по вопросам охраны окружающей природной среды Георгий Филипчук.
 
Кроме того, Камбин одобрил внесение изменений в Админкодекс, в части распространения ответственности за несанкционированную торговлю, приводящую к загрязнению земель на мелкие населенные пункты. До настоящего времени ответственность за несанкционированную торговлю предусматривается только в городах.
 
Также указанные изменения предоставляют право местным советам по собственному усмотрению определять хозсубъектов и заключать договора на вывоз и утилизацию ТБО. "В условиях, когда у нас имеется 50 млн т ТБО, это позволит минимизировать их негативное влияние на природу", - сказал он.
 
В целом же сегодня по итогам совещания был принят пакет из 20 нормативных актов (15 законопроектов, 3 постановления и 2 распоряжения), направленных на развитие сельских населенных пунктов. По словам Премьера Юлии Тимошенко, это «ключевые решения, которые улучшают жизнь сельских территорий, в частности, формируют новое качество формирования бюджета и земельных отношений», сообщает пресс-служба Кабмина.
http://glavnoe.ua/news/n25134

§ TURTLE NEWS: [WASTE] Проблемою «тернопільського сміття» займуться німці

Проблемою «тернопільського сміття» займуться німці
 
22 травня у «зеленій кімнаті» Тернопільської мерії відбулося підписання угоди про співпрацю між міськрадою та німецькою інженерною фірмою «Аутев АТ» (м. Бранденбург) щодо майбутнього спорудження сміттєпереробного заводу.

Основною метою співпраці з німецьким підприємством є моніторинг екологічної ситуації краю та майбутнє будівництво сміттєпереробного заводу. Який, як зазначив міський голова Роман Заставний, згодом буде безкоштовно переданий у комунальну власність. Кошти на проект з утилізації сміття будуть виділені керівництвом ЄС.

Раніше повідомлялося, що ситуація із сміттєзвалищем у Малашівцях Зборівського району — небезпечна. Воно знаходиться у другому поясі зони санітарної охорони Тернопільського водозабору і становить реальну загрозу забруднення водних горизонтів, у тому числі питної води, якою забезпечується майже 70% мешканців обласного центру.

До слова, проекти з будівництва подібних заводів вже були втілені у Греції та в Таїланді. Представники німецької фірми – голова наглядової ради Уве Майберг та менеджер міжнародних економічних зв'язків Карстен Хольдтке — поділилися своїми намірами щодо роботи на Тернопільщині.
   
Детальніше про це читайте у наступному номері газети «Нова Ера».

Наталя КОЛЕСНИК

§ TURTLE NEWS: [COMPANIES] [WASTE] На Львівщині хочуть збудувати сміттєпереробний завод з виробництвом електронергії

Наступного тижня у Стрийському районі Львівщини презентуватимуть проект з будівництва сміттєпереробного заводу з виготовленням електроенергії. Як зазначив ZAXID.NET голова Стрийської РДА Євген Кухар, такий намір щодо Стрийського району має фірма "Імпекс-К1".
Є. Кухар розповів, що створення сміттєпереробного заводу з виробництвом електроенергії є запатентованою розробкою українських вчених, об'єднаних у громадську організацію "Новотех". Такі заводи працюють у чотирьох країнах світу - Австрії, США, Ізраїлі та Австралії.
За його інформацією, біля Стрия є закинута ракетна частина, землі якої передано у комунальну власність Львівської облради. Після презентації проекту керівництво Стрийського району звертатиметься до ЛОР із проханням виставити цю землю на продаж, щоб її міг придбати інвестор, який хоче будувати завод.
Є. Кухар зазначив, що виробництво безвідходне, завод може переробляти до 700 тис. тонн сміття на рік.

§ TURTLE NEWS: [WASTE] Грибовицьке сміттєзвалище можуть віддати в оренду

Восени цього року чиновники Львівської міської ради планують оголосити новий інвестиційний конкурс з будівництва сміттєпереробного заводу на Грибовицькому сміттєзвалищі. "Ми ведемо переговори із Малехівською та Грибовицьким сільськими радами щодо виділення земельної ділянки. Завод реально побудувати не раніше 2011 року", - повідомив 5 травня під час брифінгу директор департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради Юрій Голець.
"Щодо будівництва сміттєспалювального заводу, то для Львова це питання не на часі, оскільки за вивезення сміття на такий завод львів'янам треба буде щомісячно платити 100-150 грн", - додав Ю. Голець. Відносно ділянки під новий завод твердих побутових відходів для Львова, то чиновник повідомив, що зараз відновила роботу комісія, створена на розпорядження голови Львівської ОДА, з пошуку такої ділянки: "Люди не хочуть, аби на території їх району будували такий об'єкт, бо немає розуміння, що сучасне сміттєзвалище не забруднює екологію. Є ще ділянка на сміттєзвалище біля міста Стрия площею понад 100 га, але возити туди сміття занадто дорого. Є ідея передачі полігону в оренду тій самій "Гафсі"".
Він також розповів, що з вересня минулого року на Грибовицькому сміттєзвалищі ТзОВ "Гафса" веде роботи у межах програми ООН затвердженої Кіотським протоколом щодо дегазації полігону. Вартість робіт 3 млн доларів США."Це кошти, що виділяють за міжнародним договором. "Гафса" вже провела роботи з ізоляції глиною 26 га полігону, залишилось близько 10 га. Змонтовано дегазаційну установку з газогенераторними установками, які на виході дають електричну енергію. ТзОВ стверджує, що цей полігон можна експлуатувати ще до 2012 року, за умови переробки гудронів, які є на сміттєзвалищі, ще п'ять років", - зазначив Ю. Голець.
Електричну енергію, яка утворюється внаслідок проведення робіт з дегазації, а це близько 1 тис. кВт в добу, планується використовувати для потреб сміттєзвалища. Він розповів, що за рахунок бюджету Львова збудовано станцію очистки інфільтрату, який витікає з тіла полігону
Ю. Голець повідомив. що розглядається можливість залучення ТзОВ "Гафса" не лише до розробки проекту і роботи по першій черзі рекультивації полігону, а й на всі роботи з рекультивації сміттєзвалища та участі у проекті ТзОВ "Гафса", як генпідрядника: "Також ми зараз хочемо заключити інвестиційні угоди, із фірмами, що вивозять сміття, щоб вони виділили кошти на ремонт дороги до полігону. Ми плануємо оздоровити цього року 175 дітей з Грибович і Малехова".

§ TURTLE NEWS: [WASTE] До кінця року у кожному селі Львівщини будуть смітники

Сьогодні, 19 травня, у м. Кам'янка-Бузька на Львівщині триває виїзна нарада-семінар щодо забезпечення населених пунктів Львівщини контейнерами для цивілізованого збору твердих побут відходів. У нараді беруть участь усі голови районних державних адміністрацій під керівництвом голови Львівської ОДА Миколи Кмітя.
Микола Кміть заявив: "Одне із завдань, яке я поставив, коли прийшов на посаду, було очистити Львівщину від сміття. Зараз ми цим займаємося. Ми перебуваємо на території Кам'янка-Бузького району, який у цьому питанні пішов уперед". Голова ЛОДА зазначив, що до кінця року реалістично облаштувати всі населені пункти Львівщини смітниками. Він додав, що власне контейнери є оптимальним способом збирання сміття від населення. Заступник голови Львівської ОДА Тарас Федак зазначив ZAXID.NET, що голови РДА мають налагодити відповідну роботу в районах до 1 липня 2009 року.
Головним завданням для голів РДА є знайти кошти для придбання контейнерів. За словами М.Кмітя, місцеві бюджети акумулювали значні кошти від екологічного збору. Також можуть залучати до співпраці великі місцеві підприємства.
Голова Кам'янка-Бузької РДА Ярослав Янишин поінформував, що у понад 30% населених пунктів у районі встановлено контейнери фірми "ЕКО-ЛЬВІВ". Загалом, за його словами, збір сміття на сьогодні організовано у 65% населених пунктів району. Він зазначив, що керівництво Добротвірської ТЕС виділило 150 тис. грн для придбання контейнерів для довколишніх сіл.

§ TURTLE NEWS: [WASTE] Мусорная столица, или Как вынести сор из избы?

 
Городские свалки переполнены уже сейчас, а спустя несколько лет миллионы тонн мусора, которые производит город, просто негде будет утилизировать. Киевские власти уже долгое время пытаются решить "мусорный вопрос", но пока не слишком успешно. Инвесторы не спешат вкладывать деньги в строительство новых мусоросжигательных заводов. Спасти город могут его жители, если захотят перейти на   раздельный сбор мусора.  
 
Зловонная угроза
Перед Украиной и ее столицей остро стоит вопрос переработки и утилизации мусора. На днях важность проблемы признала глава правительства Юлия Тимошенко. Она назвала бытовые отходы "самой большой угрозой в Украине". По словам премьера, в стране перерабатывается лишь 5% твердых бытовых отходов. Остальные 95% оседает на коммунальных и стихийных свалках, которые растут день ото дня. Только на "официальных" мусорных полигонах к 2009 году накопилось 60 миллионов тонн отходов.  
 
Киевские чиновники давно ломают голову над тем, как справиться со зловонной угрозой. Столица каждые сутки производит около 14 тысяч кубометров (или около 3 тысяч тонн) твердых бытовых отходов (ТБО). Это более миллиона тонн мусора в год.  
 
Почти 80% ТБО вывозится на полигоны в Киевской области, в частности на полигон номер 5 в Обуховском районе, который принимает от 40 до 60 процентов столичного мусора. Всего в столичном регионе насчитывается около 30 свалок, общая площадь которых превышает 160 гектаров.
Большинство из этих полигонов переполнены. В 2008-м лимит свалок столичного региона был превышен более чем в 6 раз, и каждый год количество мусора на них увеличивается на 5%.  
 
Главная свалка столицы - Обуховский полигон номер 5 - уже давно исчерпал свои ресурсы. С 1999 года там работает установка для очистки фильтрата. Также на полигоне был построен цех для переработки отходов мощностью 400 кубометров в сутки, но на полную силу он так и не был запущен из-за недостатка финансирования. Из-за того, что весь фильтрат перерабатывать не удается, часть его попадает в грунт. По этой причине работу полигона часто приостанавливают контролирующие службы. И чиновники, и экологи уже несколько лет говорят о том, что Обуховскую свалку давно пора закрыть.  
 
Кроме того, согласно директивам ЕС, с 2014 года будет запрещено вывозить ТБО на полигоны без предварительной переработки. Как заявил в апреле исполняющий обязанности главы столичной горадминистрации Анатолий Голубченко, на полигонах можно будет захоронять лишь до 15% осадков, полученных после сортировки твердых отходов, а 85% требуется перерабатывать на сортировочных станциях и мусоросжигательных заводах.  
 
Мусорный ветер
Чтобы решить проблему утилизации отходов, столице необходимо построить от 3 до 5 мусоросжигательных предприятий. Пока в Киеве работает лишь один мусоросжигательный завод "Энергия", расположенный в Дарницком районе столицы. Он перерабатывает лишь около 20% всех столичных отходов. Ранее столичные чиновники утверждали, что завод старый и вредный, поэтому его необходимо закрыть.  
 
Но без этого завода Киеву не обойтись, ведь других мусоросжигательных мощностей у столицы пока нет, а в случае закрытия Обуховского полигона номер 5 мусор из мегаполиса вообще некуда будет вывозить.
"В такой ситуации самым правильным решением должно стать строительство второго мусороперерабатывающего завода в Деснянском районе", - уверен начальник Госуправления охраны окружающей природной среды в городе Киеве Александр Прогнимак.  
 
Для строительства завода, который должен сжигать до 500 тысяч твердых отходов в год, столичные власти еще в 2007 году выделили участок площадью 5,05 гектара возле ТЭЦ-6 на Троещине. Однако планы чиновников натолкнулись на ряд препятствий.
Сначала перспектива строительства перерабатывающего предприятия вызвала бурные протесты жителей Деснянского района. "Огромный завод по сжиганию мусора будет построен прямо на розе ветров, наполняя воздух, которым дышите Вы и Ваши дети, запахами отходов и гнили. Оценить все "прелести" такого соседства смогли жители Харьковского массива, на территории которого уже работает мусороперерабатывающий завод. По мнению экологов, он является основным источником выброса в воздух опасных для здоровья веществ, в том числе печально известных диоксинов", - заявили организаторы акции протеста.  
 
15 тысяч киевлян подписали ультиматум столичному мэру Леониду Черновецкому, в котором требовали отменить решение о выделении земли под строительство завода. В противном случае они пообещали перейти к более радикальным действиям - блокированию застройки, перекрытию дорог, голодовкам.  
 
Однако строительству помешали не общественные протесты, а отсутствие денег. Найденный городскими властями инвестор - австрийская фирма AVG - выдвинула муниципалитету очень жесткие требования, которые чиновникам выполнить не удалось. По словам Анатолия Голубченко, стоимость завода достигает 240 миллионов евро, поэтому вопрос возврата инвестиций стоит очень остро. Вернуть вложения удастся лишь в том случае, если тариф на сжигание мусора составит минимум 60 евро за тонну (например, завод "Энергия" работает по тарифу 100 гривен за тонну).  
 
В результате горадминистрация отказалась от идеи строительства крупного мусоросжигательного завода и решила вместо этого построить 2 предприятия поменьше - в Святошинском и Голосеевском районах столицы. Стоимость каждого завода составит от 40 до 55 миллионов евро. Предприятия будут работать по немецкой технологии, которая позволяет сжигать твердые отходы, не выделяя при этом ядовитых испарений. Газ, полученный при переработке мусора, можно будет использовать для подогрева воды в котельных. Однако воплощение этих планов зависит от того, удастся ли в условиях кризиса найти инвестора.  
 
В два бака
Чтобы разгрузить мощности предприятий по утилизации отходов, столичные власти намерены до 2011 года внедрить в городе систему раздельного сбора мусора. В Европе отходы сортируют на 5 или 6 видов. Киевлян для начала хотят приучить складывать мусор в два бака. В один - органические, а в другой - стекло, бумагу, металл, текстиль и т.п.
Такую систему в столице начали внедрять еще в 2006 году. Постепенно раздельный сбор мусора охватывает все районы Киева. В 2009 году программой планировали охватить половину киевских жэков. Общая стоимость ее реализации оценивалась в 27 миллионов гривен. За эти деньги власти намеревались закупить спецконтейнеры, мусоровозы, изготовить агитационные материалы и провести разъяснительную работу с киевлянами.
По словам начальника Главного управления коммунального хозяйства Михаила Шпарика, для раздельного сбора мусора используются контейнеры со специальной крышкой, которые закрываются на ключ.  
 
Однако в городском бюджете денег на закупку новых контейнеров не нашлось. Чиновники надеются, что частные компании-перевозчики мусора будут закупать контейнеры самостоятельно и, таким образом, стимулировать киевлян сортировать бытовые отходы. Предприниматели, в свою очередь, готовы закупать мусорные баки за свой счет и обещают скидки до 30% тем жильцам и организациям, которые участвуют в программах по раздельному сбору мусора.  
 
По словам Михаила Шпарика, в тех домах, где уже внедрена система раздельного сбора мусора, в соответствующие контейнеры попадает более 80% нужной фракции. Данные соцопросов говорят, что 74% киевлян готовы разделять мусор на органику и твердые отходы у себя в квартирах.
Дальнейший путь мусора - на переполненную свалку или на переработку - зависит прежде всего от того, удастся ли найти деньги и инвесторов для строительства мусоросортировочных и мусороперерабатывающих предприятий, которых столице катастрофически не хватает. Первый позитивный сигнал уже есть: 22 апреля Киевская горадминистрация договорилась с фирмой "Гринко" о строительстве еще одного мусоросжигательного завода. Главное, чтобы эти планы не остались лишь на бумаге.
Сергей Пасюта 

МСЗ - помойка на небе (Greenpeace) - відео