§ TURTLE NEWS: [WASTE] На Виноградівщині спланували проект по утилізації відходів

Проблема утилізації твердих побутових відходів на Виноградівщині, як і на Закарпатті у цілому, не нова, вона назріла давно і потребує негайного вирішення.

На  Виноградівщині спланували проект по утилізації відходів

Жителі цього району зітхнули з полегшенням, коли кілька років тому тут прописалася австрійська фірма «АВЕ-Виноградів». Люди визнають, що місто і ряд населених пунктів нині завдяки їй стали значно чистішими. Однак ніяк не вирішувалася проблема з полігоном для утилізації відходів. Попервах розроблявся план побудови такої споруди поблизу села Широкого, однак сільська громада була невмолима і таки відмовилася від зведення такого об'єкта. «А шкода, бо вони дуже багато втратили, -- зауважив голова районної ради Олег Любімов. – Фірма «АВЕ» — потужний інвестор, який надавав селу чимало преференцій».

Нині питання утилізації сміття постало дуже гостро і зволікати з вирішенням цієї проблеми уже нікуди. Саме тому місцева райдержадміністрація на чолі з головою Карлом Резешем розробила план зведення такого полігона поблизу села Гудя. 
Карло Карлович зазначає, що, за даними санітарної служби, об'єкт має знаходитися за п'ятсот метрів від населеного пункту, а до запланованого полігона в Гуді — рівно один кілометр. Тобто фактична відстань удвічі більша. «Повірте мені, —провадить далі голова РДА, — це питання я вивчив докладно і побував на подібному об'єкті у місті Мішкольц в сусідній Угорщині. Побачивши, як працює завод, упевнився, що боятися будувати таке підприємство у нас не варто. Виробництво зовсім нешкідливе. А якщо ще взяти до уваги ті численні преференції, які отримають Гудя та Теківська сільрада, то взагалі потрібно радіти, а не протестувати. Там я мав розмову з керівником одного з населених пунктів Угорщини, який нам позаздрив, що маємо такого потужного іноземного інвестора, і дуже здивувався, коли почув про наших багатьох незгодних зводити такий об'єкт. Угорські селяни раді б мати такі інвестиції, та їм ніхто не пропонує».

Дійсно, за тими умовами, які забезпечує інвестор, на Гудю посиплеться золотий дощ у повному розумінні цього слова. Зокрема, райрада гарантує сільраді субвенцію на п'ятирічний термін, а це мільйон(!) гривень щорічно. Такий, до речі, є річний бюджет Теківської сільської ради! Крім того, на полігоні місцеві жителі отримають робочі місця, що також важливо, адже роботи у Гуді та Текові катма. Інвестор обіцяє будівництво та експлуатацію підприємства з переробки й утилізації твердих побутових відходів проводити у чіткій відповідності до будівельних, екологічних, санітарних норм та стандартів України і Європейського Союзу.

«Нам закидають, мовляв, на полігон звозитимуть відходи й з інших районів, і він перетвориться на величезне сміттєзвалище, — каже керівник Виноградівської районної ради Олег Любімов. – Авторитетно заявляю, що це вигадки. Сесія райради прийняла відповідне рішення 27 серпня 2009 року за № 488, де чітко розписано, що згідно із Законом України «Про відходи» органом самоврядування встановлюється заборона на ввезення сміття з інших районів, а отже, цього не буде».

Налякані попервах Чорнобилем, а далі бактянськими преміксами, наші люди нині мало кому довіряють. Саме у цьому вся сіль проблеми. Однак у даному випадку дійсно боятися немає чого, бо такі полігони уже діють у шести державах ЄС і жодних проблем там не виникає. Вже хто-хто, а європейці не потерпіли б на своїй території шкідливих підприємств. «Грінпіс», який ретельно стежить за всім, давно добився б закриття такого виробництва.

«Звідки там візьмуться якісь отрути та хімікати, коли всі утилізовані відходи ретельно сортуються, переробляться на гумус, біогаз та інші речі, котрі нам так необхідні. А самого сміття як такого взагалі не буде, воно не гнитиме просто неба, як це є нині, і не виділятиме страшенного смороду. Там не блукатимуть зграї собак, котів, гризунів, не порпатимуться волоцюги, бо все буде у закритих ангарах», — резюмував Олег Любімов.

«Щоб переконати людей, — розповідає керівник райдержадміністрації К.Резеш, — ми сформували групу депутатів Теківської сільради та інших жителів і вже минулого четверга вони вирушили в Угорщину, щоб на власні очі побачити, як працює такий полігон. Там буде вестися відеозапис, який ми плануємо показати гудянській громаді. Гадаю, що після цього прихильників проекту стане набагато більше. Фірма «Аве» обіцяє зробити полігон у Гуді зразковим, аби показувати на його прикладі, як можна навести елементарний порядок та чистоту в наших містах і селах. З часом саме до нас возитимуть на екскурсії скептиків з інших регіонів України».

Розвіяти останні сумніви недовірливих можна ще одним документом. Зведення полігона береться фінансувати Світовий банк. Ця фінансова установа не викидає гроші на вітер. Вона працює за принципом: сім разів міряй. Отож експерти цього банку прискіпливо вивчали проект будівництва, який виготовила одна угорська компанія з Будапешта, що має великий досвід роботи у цій царині і якій довіряють. Одна з вимог Світового банку, яка була поставлена розробнику проекту, – повна екологічна безпека. І вона буде, це вже точно!

Віталій ПУМПИНЕЦЬ

Немає коментарів:

Дописати коментар

МСЗ - помойка на небе (Greenpeace) - відео