Як працюють "чорні сортувальники" на головному сміттєзвалищі Києва

У зв'язку з трагедією на сміттєзвалищі біля Львова в Грибовичах Depo.Київ вирішив з'ясувати як функціонує головний смітник столиц біля села Підгірці

10 червня 2016, 10:30

Як працюють "чорні сортувальники" на головному сміттєзвалищі Києва

фото: Олександр Хоменко / depo.ua

Ось, що з цього вийшло. 

10.30 ранку. Під'їжджаємо до контрольно-пропускного пункту полігону №5, на якому скидають більшу частину сміття, що збирається у Києві.

Охоронець сміттєзвалища заявляє, що просто так сюди не зайти – потрібен дозвіл керівництва. З'ясовуємо, що начальство буде за півтори-дві години. Поки є час їдемо у Підгірці, що знаходяться неподалік звалища. Тут можна поспілкуватися з місцевими стосовно їхнього сусідства з головним смітником столиці.

Під час спілкування з підгірцівцями виявляється, що полігон №5 для них – це півбіди.

"Набагато більша проблема для нас зараз є в циганах, - каже місцевий мешканець Віктор Остапенко. – На околиці села є цілий табір, де вони мешкають".

За словами молодого чоловіка, роми практично працюють на полігоні №5.

Табір йде… у Підгірці: як роми захопили головне сміттєзвалище Києва - фото 1

Коробки з відсортованим пластиком на території, яку орендує у Полігона №5 приватною фірмою

Схема така. На сміттєзвалищі є дуже багато відходів, які можна збирати на переробку. Наприклад, пластикові чи скляні пляшки. Саме цим і займаються цигани.

"Усе, що вони назбирають потім здають і отримують гроші. Думаю, бізнес непоганий, адже варто лише подивитися, як вони скупляються у місцевих магазинах: виносять звідти величезні торби з продуктами", - каже Віктор Остапенко.

Під час розмови він згадує, що років два тому у Підгірці приїхала перша партія ромів, кілька десятків чоловік. На думку співрозмовника, роми хотіли подивитися, чим тут можна підживитися.

Потім усе село дізналося, що цигани ходять на полігон №5, щоб збирати відходи, які можна перепродати.

"А потім їх сюди наїхало дуже багато і вони збудували собі табір. Таке сусідство, м'яко кажучи, не дуже приємне. Часто є випадки пограбування хат, чого раніше не було. Але ніхто поки не ловив нікого на гарячому, тому і довести не можемо, хто краде", - бідкається Віктор Остапенко.

Табір йде… у Підгірці: як роми захопили головне сміттєзвалище Києва - фото 2

Ми ж йдемо до сільради, де нас зустрічає голова села Сергій Кравченко, який підтверджує соціальну проблему стосовно ромів.

За словами чиновника, табір циган знаходиться неподалік сміттєзвалища і вони туди ходять, як на роботу.

"Ми зверталися до керівництва полігону, щоб вони вплинули на цих ромів, що живляться за рахунок сміттєзвалища. Та нам відповіли, що це – проблема села Підгірці", - скаржиться Сергій Кравченко.

Табір йде… у Підгірці: як роми захопили головне сміттєзвалище Києва - фото 3

Сергій Кравченко показує на карті територію біля сміттєзвалища, де розташований табір ромів

За словами голови сільради, одного разу вони разом з поліцією ризикнули поїхати до циганського табору для проведення профілактичної бесіди, але розмова з його мешканцями не дуже вийшла. Чиновники та поліцейські поїхали ні з чим.

До розмови підключається депутат сільради Віталій Токарчук, який з ходу видає дуже цікаву інформацію. Депутат стверджує, що цигани цілий день збирають на полігоні №5 пластикові пляшки, а потім на території сміттєзвалища здають усе це добро спеціальному приймальнику вторинної сировини.

Табір йде… у Підгірці: як роми захопили головне сміттєзвалище Києва - фото 4

Віталій Токарчук

"За моїми даними, циганам дають в два рази менше грошей, аніж реально коштує увесь їхній "вилов". Хороший бізнес на рівному місці", - запевняє депутат Токарчук.

Прощаємося з представниками сільради Підгірців, адже потрібно їхати на зустріч з керівництвом полігону №5.

Ми вже на КПП сміттєзвалища. З території на вулицю виїжджає джип "Тойота" Прадо, який навіть вживаний коштує 20-30 тис. доларів. За кермом чоловік років за 50. Охоронець уточнює, що це той, хто нам потрібен – директор полігону №5 Ігор Григорович.

Вітаємося з володарем усього київського сміття, але виявляється, що потрібно ще почекати – усі зайняті і наразі не до екскурсій для журналістів.

Добре, чекаємо ще. Нам в око врізається відгороджена від паркану полігону територія, де крутяться кілька ромів. Підходимо ближче, щоб з'ясувати, як в них життя і чим займаються. Та цигани взагалі не йдуть на контакт, мовляв, "нічого нє панімаєм".

Табір йде… у Підгірці: як роми захопили головне сміттєзвалище Києва - фото 5

Табір йде… у Підгірці: як роми захопили головне сміттєзвалище Києва - фото 6

Під час невдалої розмови поряд зупинилося кілька автівок, водії яких у спеціальний причіп скинули десь з десяток мішків зі сміттям.

До нас направляється пухкенький циган, який починає нервувати через те, що ми робимо фото причепа та робітників біля нього. Пояснення, що журналісти можуть фотографувати усе, що відбувається на вулиці, взагалі виводить пухкенького чорнявого дядька з себе.

Його навіть заспокоює охоронець сміттєзвалища, що вийшов до нас.

Забіяка підбігає до "Жигулів" із Закарпатськими номерами і наказує робітникам, що возяться біля причепа, сідати в автівку. Ті одразу виконують наказ і "Жигулів" вже не видно.

Десь за годину біля КПП з'являється молодий чоловік у костюмі та в гумових чоботах.

Табір йде… у Підгірці: як роми захопили головне сміттєзвалище Києва - фото 7

Керівник "Київспецтрансу" Андрій Грущинський

Одразу виникає думка: мабуть чоботи носить, щоб туфлі не забруднити у смітті. Перед нами – керівник "Київспецтрансу" Андрій Грущинський. Його посада ще вища за директора полігону, адже "Київспецтранс" є головним оператором сміттєзвалища біля Підгірців.

Для нас погоджуються провести екскурсію, яка практично одразу виливається у жаління на нестачу грошей, мовляв, тариф на вивіз сміття не покриває усіх витрат.

Помічаємо на руці у Андрія Грущинського великий годинник. Видно, що не з дешевих. Між іншим він з посмішкою на обличчі розповідає, що завтра вже його ніхто не турбуватиме – йде у відпустку. Керівника "Київспецтрансу" так захоплює ця тема, що він не витримує і зізнається – їде у Францію на Євро-2016.

"Країна ця майже поряд – на машину сів і поїхав", - уточнює футбольний вболівальник.

Та радість Грущинського помітно згасає, коли ми заводимо розмову про циган, що ходять на полігон для збору сміття.

Керівник "Київспецтрансу" визнає, що роми дійсно збирають на звалищі усе те, що можна здати за гроші на повторну переробку, але нічого поганого в цьому не бачить. 

Втім, не слід забувати, що полігон №5 – режимний об'єкт і сюди ніхто немає права заходити без дозволу.

Та виявляється, що циганам це правило неписане, а все тому, що вони лізуть ледь не через паркан з усіх боків сміттєзвалища, а охорона полігону не може за всіма прослідкувати – на 60 гектарів смітників є усього чотири охоронці.

Та навіть не це головна проблема. Андрій Грущинський ділиться роздумами стосовно "екскурсій" циган на сміттєзвалище.

Виявляється, якщо ганяти ромів з режимного об'єкту, то він може загорітися так само, як на Львівщині. Таким чином керівник "Київспецтрансу" натякає, що за жорстку позицію до ромів вони начебто можуть помститися.

З'ясовується також, що на території полігону є сортувальна лінія. Скоріш за все саме сюди цигани зносять усі зібрані пластикові пляшки, де міняють їх на гроші.

За словами Андрія Грущинського, територію, де знаходиться сортувальна лінія, орендує приватна фірма і "Київспецтранс" не має до неї жодного відношення.

Та дивина в тому, що керівник "Київспецтрансу" точно не знає, як називається дана контора.

"Спецкомунтехніка" чи "Спецкомунтранс" вона наче називається", - каже Андрій Грущинський.

Погодьтеся, дивно, що керівник підприємства не знає назви фірми, яка орендує в нього територію...

Depo.Київ продовжить тему роботи циган на головному сміттєзвалищі столичного регіону, щоб з'ясувати хто в цьому зацікавлений і куди йдуть гроші від так званих чорних сортувальників.

Табір йде… у Підгірці: як роми захопили головне сміттєзвалище Києва - фото 8

Полігон №5 біля села Підгірці Київської області

Табір йде… у Підгірці: як роми захопили головне сміттєзвалище Києва - фото 9

Табір йде… у Підгірці: як роми захопили головне сміттєзвалище Києва - фото 10

Табір йде… у Підгірці: як роми захопили головне сміттєзвалище Києва - фото 11

Табір йде… у Підгірці: як роми захопили головне сміттєзвалище Києва - фото 12

Табір йде… у Підгірці: як роми захопили головне сміттєзвалище Києва - фото 13

Табір йде… у Підгірці: як роми захопили головне сміттєзвалище Києва - фото 14

Табір йде… у Підгірці: як роми захопили головне сміттєзвалище Києва - фото 15

Із території сміттєзвалища добре видно Київ

Фото: Олександр Хоменко / depo.ua

http://kyiv.depo.ua/ukr/kyiv/tabir-yde-u-pidgirtsi-yak-romi-zahopili-golovne-smittezvalishche-10062016103000


Немає коментарів:

Дописати коментар

МСЗ - помойка на небе (Greenpeace) - відео